Mašo je ob somaševanju drugih duhovnikov daroval škof Šuštar | (foto: Petra Stopar)
V Arboretumu ob praznovanju dneva državnosti približno 3.500 ljudi
Slovenija Tanja Dominko
Ob dnevu državnosti je Radio Ognjišče že tradicionalno pripravil praznovanje v Arboretumu Volčji Potok. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar. V pridigi je poudaril pomen hvaležnosti, ponosa, odgovornosti in molitve za Slovenijo. Vernike je povabil, naj se ob državnem prazniku zahvalijo Bogu za dar domovine, za ljudi, zgodovino, kulturo in vse dobrine, ki jih narod prejema, obenem pa prosijo za Božji blagoslov in Marijino varstvo za vse Slovence doma, v zamejstvu in po svetu.
Izpostavil je, da je molitev za domovino naloga vernih ljudi ne le ob praznikih, ampak vsak dan. Po njegovih besedah lahko kristjani k življenju naroda prispevajo na poseben način – z molitvijo in priprošnjo za skupno dobro, za mir, zdravje, pravičnost in medsebojno razumevanje.Pomemben del nagovora je namenil hvaležnosti do preteklih rodov, ki so skozi stoletja oblikovali slovensko zgodovino, kulturo in versko izročilo. Spomnil je na pomen družinskih korenin, prednikov in vseh, ki so prispevali k temu, da lahko današnje generacije živijo v svobodni državi ter sprejemajo bogastvo vere in kulture.
Ob tem je poudaril tudi zdrav domoljubni ponos, ki ne pomeni vzvišenosti nad drugimi narodi, ampak veselje in hvaležnost za lastno družino, kraj, narod in državo. Vernike je posebej spodbudil, naj se ne sramujejo svoje vere in krščanskih vrednot ter jih pogumno živijo v vsakdanjem življenju.Po njegovih besedah je pomembno dobro poznati domovino, njeno zgodovino, kulturo in ljudi, saj to pomaga razumeti sedanjost in odgovorno soustvarjati prihodnost. Opozoril je, da odgovornost za skupno dobro ni zgolj naloga politikov ali gospodarstvenikov, ampak vsakega državljana.Domovino je primerjal z domom, za katerega je treba skrbeti in ga sooblikovati. Vsak prejeti dar namreč prinaša tudi odgovornost. Zato je vernike pozval k dejavnemu sodelovanju v družini, lokalni skupnosti, Cerkvi in državi. Posebej je izpostavil, da bi morala biti politika izraz služenja in ljubezni do bližnjega, katere cilj je graditi pravičnost, mir in solidarnost.V drugem delu pridige se je oprl na evangeljski odlomek o hiši, zgrajeni na skali. Poudaril je, da je trden temelj človekovega življenja poslušanje in izpolnjevanje Božje volje. Kdor svoje življenje gradi na Bogu, gradi na skali, ki obstane tudi v preizkušnjah, medtem ko življenje brez Boga ostaja brez trdnih temeljev. Ob sklepu je spomnil še na besede apostola Pavla o usmiljenju, dobroti, ponižnosti, potrpežljivosti, odpuščanju in ljubezni kot temeljnih krščanskih vrednotah. Zahvalil se je tudi Radiu Ognjišče in njegovim sodelavcem za oznanjevanje evangelija ter za prispevek k utrjevanju krščanskih vrednot v slovenski družbi. Pridigo je sklenil s povabilom k veselju ob daru domovine, medsebojni povezanosti in zaupanju v Boga, ki ostaja vir upanja za življenje v zemeljski in večni domovini.
Direktor Franci Trstenjak je ob koncu izrazil zadovoljstvo in veliko hvaležnost. "Ne samo lepo, čudovito je bilo praznovanje s sveto mašo in koncertom Prifarskih muzikantov. 3.500 glava množica daje spodbudo, da smo na pravi poti in da smo za Slovenijo in njene vrednote. Lepo je biti Slovenec in na to sem ponosen. In ponosen sem, da program Radia Ognjišče k temu spodbuja in nagovarja."



