Slavi KoširSlavi Košir
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Na spornem območju na meji med Tajsko in Kambodžo, znanem tudi kot Smaragdni trikotnik, so izbruhnili spopadi med vojskama obeh držav. Evakuacija prebivalcev kamboske province Oddar Meanchey. (foto: Xinhua/STA)
Na spornem območju na meji med Tajsko in Kambodžo, znanem tudi kot Smaragdni trikotnik, so izbruhnili spopadi med vojskama obeh držav. Evakuacija prebivalcev kamboske province Oddar Meanchey. | (foto: Xinhua/STA)

Tajska in Kambodža po petih dneh spopadov v brezpogojno premirje

Novice | 28.07.2025, 13:54 Robert Božič Petra Stopar

Tajska in Kambodža sta na pogovorih v Maleziji dosegli dogovor o takojšnjem in brezpogojnem premirju. Malezijski premier Anwar Ibrahim je povedal, da bo premirje začelo veljati danes opolnoči po krajevnem času. Škofje v obeh državah podpirajo pot miru.

V okviru dogovora o premirju bosta Tajska in Kambodža ponovno vzpostavili neposredno komunikacijo med predsednikoma vlad, zunanjima ministroma in obrambnima ministroma. V sporočilu za javnost, ki so ga objavili po pogovorih, so ministre za obrambo in zunanje zadeve Malezije, Kambodže in Tajske pozvali, naj vzpostavijo podroben mehanizem za izvajanje, preverjanje in poročanje o premirju, poroča britanski BBC.

Začasni tajski premier je na novinarski konferenci po pogovorih poudaril, da je Tajska premirje izpogajala v dobri veri in da je zavezana miru. "Čas je, da začnemo ponovno graditi zaupanje in samozavest," je dodal.

Predsednik kamboške vlade pa je izrazil prepričanje, da bodo rezultati pogovorov "ponudili veliko priložnosti za vrnitev k normalnosti za sto tisoče ljudi na obeh straneh meje".

Premierja obeh držav sta se ob tem zahvalila ameriškemu predsedniku in kitajski vladi za posredovanje v sporu. Trump je premirje med Tajsko in Kambodžo postavil za predpogoj za trgovinske pogovore z ZDA.

Kriza na tajsko-kamboški meji

Od 24. julija vzdolž vzhodne meje traja oborožen spopad med Tajsko in Kambodžo. Spopadi, v katerih je bilo ubitih najmanj 35 ljudi, so se začeli na območju Ta Muen Thom, do danes pa naj bi bilo zaradi posledic spopadov razseljenih več kot 200.000 oseb . Tajske oblasti so v osmih okrožjih razglasile vojno stanje. V središču napetosti so nerešeni ozemeljski spori, ki izvirajo še z kolonialnih časov. 

Bangkoški nadškof Francis Xavier Vira Arpondarattana je v intervjuju za italijansko katoliško tiskovno agencijo AgenSIR povedal, da odločno zagovarjajo dialog in pogajanja kot glavno sredstvo za reševanje konfliktov, saj nasilje povzroča le še več nasilja in trpljenja. 



»Opažamo, kako se te napetosti lahko manipulirajo za spodbujanje nacionalističnih čustev, odvračanje pozornosti javnosti od domačih vprašanj in služenje interesom določenih političnih akterjev,« opozarja nadškof Arpondarattana in pravi, da Tajska škofovska konferenca vzdržuje aktivne in bratske vezi s katoliško Cerkvijo v Kambodži, kjer deluje tudi nekaj tajskih duhovnikov. »Redno smo v stiku z našimi kolegi, si izmenjujemo informacije, skrbi in se podpiramo v naših pastoralnih poslanstvih. Ta odnos temelji na skupni veri in dolgi zgodovini sodelovanja,« še pravi Bangkoški nadškof.

Novice
Papež Leon XIV. v Castel Gandolfu (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. v Castel Gandolfu (photo: Vatican Media)

Leon XIV. znova v Vatikanu

Papež Leon XIV. se je sinoči po 16 dneh v Castelgandolfu vrnil v Vatikan. Ob odhodu je pozdravil številne ljudi, ki so čakali, da zapusti vilo Barberini, in odgovarjal na vprašanja nekaterih ...

Vesna Virant (photo: Maja Morela) Vesna Virant (photo: Maja Morela)

Spanec je boljši kot žganec

Tretjino svojega življenja prespimo, zato smo se odločili, da v eni izmed Svetovalnic na Radiu Ognjišče spregovorimo o kakovosti spanja, ki ni razkošje, ampak osnova zdravega življenja. V sodobnem ...