Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Helena KrižnikHelena Križnik
Zveza Nato (foto: Zveza Nato)
Zveza Nato | (foto: Zveza Nato)

Novinar Zanima.me Merše o zmagovalcih, poražencih in prihodnosti koalicije po burni obrambni razpravi

Novice | 05.07.2025, 11:23 Alen Salihović

Kdo lahko po včerajšnjem dnevu odpira šampanjce in ali je koalicija res trdna kot trdijo predstavniki Svobode, SD in Levice smo vprašali novinarja na portalu Zanima.me Petra Meršeta.

Opozicija kot taktični zmagovalec

Z nepričakovano sprejetim predlogom referenduma, ki ga je vložila stranka Levica, je opozicija dosegla pomembno simbolno zmago. Po Meršetovih besedah je s tem manevrom »zabila klin v koalicijo«, saj je razgalila pomanjkanje usklajenosti med koalicijskimi partnerji. Čeprav se je predvidevalo, da Levica referendum predlaga zgolj za "reševanje obraza" pred svojo bazo, se je glasovanje obrnilo v presenetljivo smer, s čimer je bila največja vladna stranka – Gibanje Svoboda – postavljena v neprijeten položaj.

Kaj se je dogajalo v Državnem zboru?

DZ je s 46 glasovi za in 42 proti sprejel predlog Levice za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov. Soglasno so ga podprli še v SD, pa tudi v opozicijskih SDS in NSi. Proti so bili vsi poslanci največje vladne stranke Svoboda. Minister za obrambo Borut Sajovic je razočaran nad, kot je dejal, politizacijo vprašanja in je prepričan, da bodo državljani na referendumu odločali v prid varnosti, predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič pa izpostavlja, da posvetovalni referendumi niso politične igračke. V Levici in SD so s podporo referendumu zadovoljni in menijo, da je odločitev prava, predsednik SDS Janez Janša pa meni, da je lahko razprava pred referendumom priložnost za popravni izpit, ki mora strezniti vladajoče. Za NSi je glasovanje zaključek farse koalicije o obrambnih izdatkih. Po odločitvi DZ so v Gibanju Svoboda napovedali še predlog posvetovalnega referenduma o članstvu Slovenije v Natu, saj da je to pravo vprašanje, na katerega morajo dobiti odgovor državljanov.

Gibanje Svoboda kot glavni poraženec

Za Gibanje Svoboda je to prvi resnejši poraz v parlamentu, kjer je dotlej dominirala z močno poslansko skupino in podrejeno koalicijo. Računali so, da bo javnosti nepriljubljen dvig obramnih izdatkov »šel mimo«, a bodo zdaj prisiljeni v kampanjo – in to celo proti lastnim koalicijskim partnerjem. Golobov manever s predlogom referenduma o članstvu Slovenije v NATO je bil, po Meršetovih besedah, »hiter odgovor«, s katerim skuša premier rešiti svoj politični obraz in hkrati prisiliti opozicijo ter koalicijske partnerje v neprijeten položaj. A učinek je vprašljiv.

Koalicija trdna – ali zgolj navidez?

Uradno koalicija zatrjuje, da ostaja trdna. A Merše spomni na misel Marjana Šarca, ki je svoj politični uspeh kot predsednik vlade videl predvsem v tem, da »ni bil Janez Janša«. Ta antijanšistična logika naj bi bila še danes glavno »lepilo« koalicije, ki pa v kriznih trenutkih pokaže svojo šibkost. Posebej izrazito naj bi bila napetost med socialnimi demokrati in premierjem Golobom. Če bo želela koalicija preživeti referendumsko kampanjo, bo morala eden izmed partnerjev popustiti – kar pa se zdi težko predstavljivo tako za Levico kot za Goloba.

Novice, Politika
Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...