
Sonce in morje | (foto: Marjana Debevec)
Junij po zdajšnjih podatkih najbolj ekstremen poletni mesec v zgodovini meritev
Hrana in okolje | 01.07.2025, 13:20 Alen Salihović Slovenska tiskovna agencija
Mesec junij, ki smo ga pravkar končali, bo pri nas glede na zdajšnje podatke najtoplejši, najbolj suh in najbolj sončen junij v zgodovini meritev oz. od leta 1950, ko imamo na voljo primerljive podatke za celo Slovenijo, pravi klimatolog Gregor Vertačnik. Junij bo tako najbolj ekstremen poletni mesec v zgodovini meritev.
🌡 O vročinskem valu v večjem delu Slovenije lahko govorimo od 23. 6. naprej. Danes je torej osmi zaporedni dan, pričakujemo pa še štiri. Skupaj bo ta vročinski val najverjetneje trajal kar 12 dni.
🧵1/7 pic.twitter.com/t4l1srv9aU— ARSO vreme (@meteoSI) June 30, 2025
Junij je bil po podatkih Agencije RS za okolje močno nad dolgoletnim povprečjem: za več kot 3,5 °C toplejši, s 40 odstotki več sonca in le četrtino običajnih padavin. V nekaterih delih države, zlasti v osrednji Sloveniji, Koroški in Notranjski, je padlo manj kot 10 mm dežja – kar pomeni najbolj suh junij doslej.
Od 23. junija traja eden najdaljših junijskih vročinskih valov
Na večini območij se bo zaključil šele 4. julija, kar pomeni 12 zaporednih dni visokih temperatur. V četrtek naj bi temperature dosegle celo do 37 °C.
Vročina je močno ogrela tudi vode: Blejsko in Bohinjsko jezero imata prek 25 °C, morje kar 28 °C. Do konca tedna ostaja vroče, vremensko osvežitev pa vremenoslovci pričakujejo šele v noči na soboto.
Zaradi suše je ponekod razglašena velika požarna ogroženost.
Poudarki zadnjega tedna:
— ARSO vreme (@meteoSI) June 27, 2025
➡️Povsod beležimo zelo sušne razmere, na Koroškem, Notranjskem in v Ljubljani z okolico pa izjemno sušne razmere površinskega sloja tal.
➡️Visoke temperature zraka so ponekod povzročale ožige, kar je bilo najbolj opaziti na odkošeni travni ruši.
🧵2/5 pic.twitter.com/zQGa1YZyWH
Južno Evropo še vedno pesti hud vročinski val
Južna Evropa ostaja v primežu izjemne vročine. Temperature v Franciji, Španiji, na Portugalskem in v Italiji presegajo 40 °C. Francija je razglasila oranžno vremensko opozorilo za skoraj vso državo, vrhunec vročine pa pričakujejo sredi tedna. V Španiji so v kraju El Granado zabeležili kar 46 °C, rekordno visoke temperature pa meri tudi Sredozemsko morje.
Tudi Portugalska se sooča z rdečim opozorilom zaradi vročine in požarne ogroženosti. V Italiji je 21 mest v visoki pripravljenosti – oblasti pomagajo ranljivim skupinam z brezplačnimi ogrevanimi prostori, bazeni in drugimi ukrepi za zaščito zdravja.