
Zbrani na Forumu | (foto: Urad predsednice RS/ Foto: Daniel Novakovič/STA)
Drugi »Forum za mir« predlagal medversko zavezništvo za zaščito življenja in družine
Novice | 15.06.2025, 06:41 Tone Gorjup
Udeleženci drugega »Foruma za mir«, ki je ta konec tedna potekal v Kopru, so sprejeli izjavo o skupnih vrednotah življenja za mir. Pri tem jih je vodila zavest nujnosti spoštovanja in sodelovanja med pripadniki različnih verskih izročil. Zavedajo se, da so kot verski voditelji prvi poklicani k preseganju političnih in drugih delitev, ki jih občutimo prebivalci Balkana, obenem pa morajo ohranjati stik z našo vsakdanjostjo.
Predstavniki katoliške, pravoslavne in luteranske Cerkve ter islamske in judovske skupnosti, ki so prišli v Koper, so najprej opozorili na prevladujočo miselnost potrošniškega načina življenja. Ta je kriva za medsebojno odtujenost, pretirano zagledanost vase, pomanjkanje upanja in razpoloženje, ki vodi v zaostrovanje medsebojnih odnosov in končno lahko tudi do vojnih spopadov. Judovstvo, krščanstvo in islam, ki temeljijo na dediščini svetopisemskega očaka Abrahama, zato opozarjajo na vrednote, ki so jim skupne. Med temi je odnos do človeške narave, do življenja od spočetja do naravne smrti ter do družine kot trajne skupnosti moža, žene in otrok.
Vse to razumejo kot naravno danost, kot zastonjski dar Stvarnika, za katerega je odgovoren vsak posameznik, tako v zasebnem kot v javnem življenju. Udeleženi foruma v izjavi podpirajo duhovne, intelektualne, zakonodajne in druge pobude, ki ščitijo in krepijo vrednote življenja. Med temi so na prvo mesto postavili zakonsko zvezo med moškim in žensko, ki je odprta k rojevanju in vzgoji otrok. Opozorili so na svetost življenja vseh ljudi od spočetja do smrti ne glede na njihovo starost, zdravstveno stanje ali družbeni položaj; na skrb za starejše, brezposelne in vse odrinjene. Spodbudili so k oblikovanje zdravstvenega sistema, ki pomaga vsakemu brez razlike in ne gleda na ekonomske koristi.
Zavzeli so se za polno uresničevanje verske svobode, ki posameznikom, družinam in skupnostim omogoča uresničevanje duhovnih izročil tako v zasebnem kot javnem okolju. Prepričani so, da je vse to tudi osnova za tranjostni gospodarski razvoj, na kar je opozoril papež Frančišek v okrožnici Vsi bratje. Opozorili so tudi na šibke točke prebivalcev Balkana: to sta med drugim nizka rodnost in množično izseljevanje mladih v tujino. Kot pravijo, morajo odgovorni v družbi in v verskih skupnostih delavcem zagotoviti zaposlitev v njihovih lastnih domovinah, dostojno plačilo, pogoje za nemoteno družinsko življenje in svobodno izražanje versko-kulturne istovetnosti. Vse našteto je predpogoj za graditev miru med narodi, državami in verskimi skupnostmi. Zato ob koncu pozivajo k oblikovanja nekakšnega »strateškega zavezništva« za zaščito življenja in družine, s katerima je povezana tudi verska svoboda.