
dr. Božo Cerar | (foto: STA)
Cerar: Slovenija pri opozarjanju na človekove pravice nekoliko "selektivna"
Slovenija | 23.05.2025, 14:48 Marcel Krek
"Slovenija v mednarodni skupnosti predstavlja močan glas, ki opozarja na kršitve mednarodnega prava," je v četrtek ob Dnevu slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Da je naša država pri tem nekoliko izbirčna, pa opozarja nekdanji veleposlanik Republike Slovenije v Združenih državah Amerike Božo Cerar.
Slovenija se zavzema za človekove pravice, multilateralizem in mednarodno pravo.
Po besedah Fajonove si mora Slovenija, kljub omejeni uspešnosti delovanja Organizacije združenih narodov, prizadevati za vrednote kot so človekove pravice, mednarodno pravo in multilateralizem. Po njenih besedah Slovenija svoja prizadevanja zelo aktivno uresničuje.
"Danes smo v Varnostnem svetu prepoznani kot načelna, odgovorna in spoštovana članica, ki je v mednarodni skupnosti prepoznavna in svojimi stališči ter aktivnostmi krepi ugled Zahodnih držav," je zbranim diplomatom dejala ministrica in dodala, da ji je to pred dnevi v pogovoru priznal tudi generalni sekretar Organizacije Združenih narodov Antonio Guterres.
Fajonova je ob tem nekdanjemu veleposlaniku in zunanjemu ministru Borisu Frlecu kot prvemu podelila priznanje za življenjsko delo v diplomaciji.
Ministrica @tfajon ob podelitvi priznanja za življenjsko delo v diplomaciji veleposlaniku dr. Borisu Frlecu:
— MFEA Slovenia (@MZEZ_RS) May 22, 2025
"Gre za izraz posebnega spoštovanja in zahvale posameznikom, ki so s svojim dolgoletnim delom, dosežki & prizadevanji pustili neizbrisen pečat v diplomaciji."
Čestitke! pic.twitter.com/ouUYJn0MoI
Je Slovenija "izbirčna"?
Upokojeni diplomat Božo Cerar meni, da je vsekakor pravilno, da se Slovenija (sploh kot majhna država) zavzema za mednarodno pravo in človekove pravice, a opozarja na selektivnost in nedoslednost. Ponazori ju na primerih boja prebivalcev Zahodne Sahare za samoodločbo proti Maroku, študentskih protestov v Srbiji in zlorabah pravic kristjanov po svetu, kjer da Slovenija ni tako glasna kot v primeru Palestine.
Pri vsem tem pa se mu zdi pomembno, da najprej doma počnemo to, kar "propagiramo" v tujini. "Bila so obdobja, ko je bilo število tožb in obsodb Slovenije pred Evropskim sodiščem za človekove pravice nesorazmerno visoko," spomni Cerar.
Kontinuiteta
Po Cerarjevih besedah je slovenska zunanja politika – za razliko od notranje – politika kontinuitete, pogojena s članstvom v Evropski uniji in Natu: "Od vlade do vlade so seveda mogoče manjši odkloni, oziroma nianse, ki pa po mojem niso bistvene. Poglejte našo politiko do ruske agresije na Ukrajino. Zakoličil, oziroma trasirala jo je pač Janševa, oziroma prejšnja vlada, sedanja vlada pa jo več ali manj nadaljuje," razmišljanje sklene Cerar.