Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Palestinci v centru za razdeljevanje hrane v Gazi čakajo na brezplačen obrok (foto: Xinhua/STA)
Palestinci v centru za razdeljevanje hrane v Gazi čakajo na brezplačen obrok | (foto: Xinhua/STA)

V Gazi ena sama čebula stane 10 evrov.

Svet | 22.05.2025, 09:48 Marta Jerebič

Potem, ko je papež pri včerajšnji svoji prvi splošni avdienci pozval k dobavi humanitarne pomoči na območje Gaze, se je oglasil tudi tamkajšnji župnik edine katoliške župnije p. Gabriel Romanelli. V pogovoru za Vatican News je dejal, da so papežu hvaležni za njegove besede. Dodal je, da upanje ljudi ugaša, saj čutijo, da so obravnavani kot predmeti, ki jih je mogoče po mili volji premikati.

Župniji Svete družine je ob pomoči Cerkve in drugih prijateljev po svetu doslej uspelo pomagati ne le tistim, ki so znotraj župnijskega kompleksa, ampak tudi več deset tisoč družinam, ki so jih poiskale ne glede na veroizpoved in izvorno območje.

Že tri mesece brez pomoči

Toda zdaj, že skoraj tri mesece, niso prejeli ničesar od zunaj: vso pomoč, naj gre za hrano, vodo ali zdravila, na vhodu blokira izraelska vojska. Ker so veliko stvari skladiščili, so ob racionalni porabi preživeli, ne morejo pa več pomagati drugim skupnostim.

Še vedno imajo moko za peko kruha, vendar jo moramo večkrat presejati, ker je polna črvov, vodo morajo prekuhavati, da se izognejo boleznim. 

1 sama čebula 10 evrov, 1kg paradižnika 15 evrov

Na nekaterih kmečkih ali improviziranih stojnicah najdejo zelenjavo, vendar je zelo draga. Ena čebula stane v povprečju 10 evrov; paradižnik je nekoliko cenejši: kilogram stane več kot 15 evrov. Tako morajo zdaj zelo pametno upravljati s preostalimi zalogami za skoraj 500 beguncev, vključno s približno 50 otroki, za katere skrbijo sestre matere Terezije.

Ni plenic

V celotni Gazi ne morejo najti plenic, ki so nujno potrebne za najmlajše in starejše; ko so bile na voljo, so stale najmanj 3 evre za kos. Stanje z zdravili je obupno, saj jim je zmanjkalo zalog, kar je orgorčujoče za kronične bolnike. Zato se p. Romanelli sprašuje, kaj se bo zgodilo z življenji 2,3 milijona prebivalcev. Prav ta negotovost povzroča izgubo upanja. Počutijo se zapuščene od vseh, čutijo, da samo Bog skrbi za njihovo usodo, je med drugim še povedal p. Gabriel Romanelli.

Svet
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...