Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papez Leon XIV. med množico pred umestitvijo (foto: STA)
Papez Leon XIV. med množico pred umestitvijo | (foto: STA)

Papež Leon XIV. med umestitvijo pozval h gradnji bratstva in miru

Novice | 18.05.2025, 13:14 Andrej Šinko

Papež Leon XIV. je z umestitveno mašo uradno začel pontifikat. V Vatikanu naj bi se ob tej priložnosti zbralo 250 tisoč vernikov, pa tudi številne delegacije z vsega sveta. Zaradi tega v Rimu veljajo poostreni varnostni ukrepi. Slovesnosti sta se ob številnih svetovnih in verskih voditeljih udeležila tudi slovenski premier Robert Golob in predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Saje.

Papež Leon XIV. se je zjutraj najprej popeljal v papamobilu med tisoči vernikov, nato je sledila njegova molitev na grobu svetega Petra, od kjer je v procesiji s kardinali odpravil na trg. Besedno bogoslužje se je začelo z odlomkom iz Apostolskih del, v katerem Peter oznanja, da je Kristus kamen, ki so ga zaidarji zavrgli, drugo berilo pa je bilo vzeto iz Prvega Petrovega pisma, ki govori o povezavi med Petrom, rimsko Cerkvijo in službo njegovega naslednika.

Po evangeliju so k papežu Leonu XIV. pristopili trije kardinali iz treh redov z različnih celin. Prvi mu je položi palij, druga dva sta izrekla molitev, sveti oče pa je ob tem prejel tudi Ribičev pečatni prstan.

Papež pozval k povezovanju Cerkve in sprtega sveta

V homiliji je papež Leon XIV. poudaril, da je bilo zadnje obdobje precej intenzivno, saj je Cerkev izgubila papeža Frančiška, venedar smo verjeli, da Gospod nikoli na zapusti svojega ljudstva. Zato smo v njegove roke položili prošnjo za Frančiškovega nasalednika, pri tem verjeli, da dobimo voditelja, ki bo sposoben varovati bogato dediščino krščanske vere in pogledati daleč stran, da bi se spopadli z vprašanji, skrbmi in izzivi današnjega časa. Deloval je Sveti duh, Cerkev pa je dobila Leona XIV.

Papež Leon med homilijo
Papež Leon med homilijo © Vatican Media / Simone Risoluti

»Prihajam k vam kot brat, ki želi biti služabnik vaše vere in vašega veselja. Hodim s teboj po poti Božje ljubezni, ki nas vse želi združiti v eno družino. Ljubezen in edinost. To sta dve razsežnosti poslanstva, ki ga je Jezus zaupal Petru,« je dejal papež Leon in pojasnil, da je Božja ljubezn drugačna od tiste, ki jo občutimo med prijatelji, in zgolj tisti, ki jo zares spoznajo lahko po besedah Gospoda pasejo njegovo čredo. Za brate pa so prirpavljeni dati tudi življenje.

Spoznati moramo Očetovo ljubezen

Papež Leon pojasnjuje, da je Petrovo delovanje zaznamovano prav s to požrtvovalno ljubeznijo, ki se kaže tako, da so mu ljudje začeli slediti, brez prisile, zatiranja ali propagande. Prav tako pa se ni vdal skušnjavi, da bi postal samotni voditelj, poglavar, postavljen nad druge.

»Bratje in sestre, želel bi si, da bi bila naša prva velika želja - združena Cerkev, znamenje edinosti in občestva, ki postane kvas za spravljeni svet. V današnjem času še vedno vidimo preveč nesoglasij, preveč ran, ki jih povzročajo sovraštvo, nasilje, predsodki, strah pred drugačnostjo. Iz ekonomske paradigme, ki izkorišča zemeljske vire in marginalizira najrevnejše. In mi želimo biti v tem testu, majhen kvas enosti. Svetu želimo s ponižnostjo in veseljem povedati, naj se ozre na Kristusa, naj se mu približa, naj sprejme njegovo besedo, ki razsvetljuje in tolaži,« pravi papež Leon in dodaja, da je to pot, ki jo moramo prehoditi skupaj, tudi s sestrskimi cerkvami. Z vsemi, ki si želijo zgraditi nov svet, kjer bo možno ustvarjati mir.

Papež Leon XIV.
Papež Leon XIV. © Vatican Media

To je misijonarski duh, ki nas mora spodbujati, ne da bi se zapirali v svojo majhno skupino ali se počutili superiornejše od sveta. Poklicani smo, da vsem ponudimo Božjo ljubezen. Ker če ustvariš to edinost, ki ne temelji na razlikah, ampak ceni osebno zgodovino vsakega posameznika ter družbeno in versko kulturo vsakega ljudstva, je to ura Božje ljubezni, ki nas dela brate.

Na slovesnosti številni tuji voditelji

V Vatikan so pripotovali predstavniki številnih držav. Med njimi so bili ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ameriški podpredsednik JD Vance, nemški kancler Friedrich Merz, italijanska premierka Giorgia Meloni, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kanadski premier Mark Carney, izraelski predsednik Isaac Herzog, perujska predsednica Dina Boluarte in predstavniki evropskih kraljevih družin.

Skupno naj bi bilo na Trgu svetega Petra danes 200 državnih delegacij ter 200 kardinalov in 750 škofov in duhovnikov. Iz Slovenije se je slovesnosti udeležil tudi slovenski premier Robert Golob, slovensko Cerkev pa je zastopal Predsednik Slovenske škofovske konference škof Andrej Saje. Zaradi delovanja papeža Leona XIV. v Peruju so številni verniki prišli tudi od tam, prav tako pa tudi iz njegove domovine Združenih držav Amerike.

Množica na Trgu sv. Petra
Množica na Trgu sv. Petra © Vatican Media

 

 

 

Novice
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...