
Evropska zastava | (foto: Pixabay)
Evropski škofje ob dnevu Evrope pozvali k večji enotnosti pri soočanju s svetovnimi izzivi
Evropska Unija | 09.05.2025, 13:02 Petra Stopar
V Evropski uniji 9. maja obeležujemo dan Evrope v spomin na začetek procesa evropske integracije. Pred natanko 75 leti je tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman predstavil deklaracijo o političnem sodelovanju v Evropi za trajen mir med evropskimi narodi. Zamislil si je ustanovitev evropske skupnosti za premog in jeklo, katere članice bi združile svojo proizvodnjo premoga in jekla.
Dan Evrope po vsej uniji praznujejo s številnimi dogodki, tudi po Sloveniji, osrednja prireditev je bila sinoči v Ljubljani na Novem trgu v organizaciji predstavništva Evropske komisije v Sloveniji. Predsednica republike Nataša Pirc Musar poudarila pomen evropskih vrednot, kot so temeljne človekove pravice, svoboda in dostojanstvo. Prisotne je prek video povezave pozdravila tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos.
Predsednica komisije Ursula von der Leyen pa je ob dnevu Evrope sporočila: »Scuhmanova deklaracija je bila prvi korak k naši EU in bila je začetek najdaljšega obdobja miru in blaginje v naši zgodovini. Danes, celo v času svetovne negotovosti, Evropa ostaja sidro stabilnosti v spreminjajočem se svetu.«
Želimo si, da bi Evropa izkoristila svoj potencial za reševanje spopadov in vzbujanje upanja za mir ter delovala kot enotna, zanesljiva in povezovalna sila.
S pozivom k večji enotnosti pri soočanju s svetovnimi izzivi pa se je oglasila Komisija škofovskih konferenc Evropske unije (COMECE). Njen predsednik in italijanski škof Mariano Crociata je zapisal, da je bila Schumanova deklaracija iz leta 1950 zastavljena tako, da naj bi praktično onemogočila vojno med evropskimi narodi. Ruski napad na Ukrajino pa je znova prinesel vojno na evropsko celino in ogrozil trajni pomen evropskega projekta.
Čeprav se po navedbah komisije škofovskih konference zavedamo, da unija ni brez pomanjkljivosti, priznavamo tudi njeno vrednost: to je spodbujanje miru, socialne pravičnosti in blaginje znotraj in zunaj njenih meja. »Sanjamo o Evropi, ki kot svoje osrednje poslanstvo podpira mir in spodbujanje temeljnih pravic. Želimo si, da bi Evropa izkoristila svoj potencial za reševanje nasilnih spopadov in vzbujanje upanja za mir ter delovala kot enotna, zanesljiva in povezovalna sila,« so med drugim zapisali v COMECE, članica katere je tudi Slovenska škofovska konferenca.