Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Petra StoparPetra Stopar
Kardinal Pietro Parolin in škof Anton Jamnik (foto: Osebni arhiv škofa Antona Jamnika)
Kardinal Pietro Parolin in škof Anton Jamnik | (foto: Osebni arhiv škofa Antona Jamnika)

Kaj o oboroževanju Evrope pravijo škofje EU?

Cerkev po svetu | 28.03.2025, 13:11 Marta Jerebič

V bližini Rima je od srede do danes potekalo spomladansko zasedanje škofov iz Evropske unije, ki se ga je udeležil tudi škof Anton Jamnik. Govorili so o ključnih izzivih Evrope, med drugim o njenem oboroževanju in odnosih z ZDA. Osrednja gosta sta bila vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, in tajnik za odnose z državami, nadškof Paul Gallagher. Ob koncu so sprejeli izjavo z naslovom »Gledati na Evropo z upanjem«.

Jasno se ve, kdo je agresor

Kardinal Pietro Parolin je v zvezi z vojno v Ukrajini jasno povedal, da se ve, kdo je agresor. Če se pri tem zaradi interesov velikih sil ne upošteva osnovnih načel mednarodne politike, potem se spreminja svetovni red. V zvezi z oboroževanjem Evrope je škof Anton Jamnik pojasnil, da je vsakršno oboroževanje z namenom nekoga napasti nezdružljivo s temeljnimi vrednotami evangelija. »Oboroževanje v smislu, da se branimo, kot se Ukrajina brani pred agresorjem, pa je temeljna pravica in dolžnost, da branimo svoje življenje. V tem smislu je oboroževanje opravičljivo. Še posebej v novi situaciji v odnosih z Ameriko. Evropa se je vedno zanašala, da bo nekdo drug branil Evropo. Zato je oboroževanje opravičljivo zaradi obrambe lastnega življenja.«

V takih geopolitičnih razmerah, ko se je Evropa znašla nekako na prepihu velesil, je po besedah sodelujočih nujno, da stara celina ohranja svojo identiteto, samostojnost in enotnost in da presega populizme.

Splav

Škof Jamnik je v pogovoru za naš radio še povedal, da se pobude Inštituta 8. marec, ki je zbral 1,2 milijona podpisov za dostopen splav v EU, v Evropi praktično ne omenja. »Zato me še toliko bolj čudi, da v Sloveniji taka pobuda posebej v določenih medijih doživlja tako popularnost, tako pomembno mesto. Pravzaprav glede na poročanje o zadevah, ki se dogajajo v svetu, je to popolnoma nesorazmerna pozornost.«

Romanje skozi sveta vrata

Škofje so v sklopu zasedanja poromali tudi skozi sveta vrata. Kot je povedal škof Jamnik, je sam svetoletni križ nosil ravno mimo slovenskega veleposlaništva.

Romanje skozi sveta vrata vatikanske bazilike
Romanje skozi sveta vrata vatikanske bazilike © Osebni arhiv škofa Antona Jamnika

Več o tem pa v nedeljski oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve ob 9. uri.

 

Cerkev po svetu, Evropska Unija
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Papeževa vrnitev v Dom Sv. Marte (photo: Vatican news) Papeževa vrnitev v Dom Sv. Marte (photo: Vatican news)

Kakšno je papeževo zdravstveno stanje?

Zdravstveno stanje papeža Frančiška se počasi, vendar vztrajno izboljšuje, so danes sporočili z vatikanskega tiskovnega urada. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Matteo Bruni je novinarjem dejal, ...