
6. dan radijskega misijona | (foto: Andrej Jerman)
Radijski misijon 2025 – 6. dan: In v Svetega Duha …
Radijski misijon 2025 | 11.04.2025, 21:26 Robert Božič
Šesti dan letošnjega radijskega misijona prinaša razmišljanja o Svetem Duhu in njegovem delovanju. Ustavljamo se namreč ob nadaljevanju nicejske veroizpovedi, ki se glasi: »In v Svetega Duha, Gospoda, ki oživlja, ki izhaja iz Očeta in Sina, ki ga z Očetom in Sinom molimo in slavimo; ki je govoril po prerokih«. Današnji petek pa je tudi letošnji spovedni dan.
Današnji osrednji misijonski nagovor je pripravil celjski škof msgr. dr. Maksimilijan Matjaž. Vse glavne misijonske nagovore lahko spremljate tudi v video obliki na našem YouTube kanalu.
10.30 Mitja Markovič: »Si s Svetim Duhom na ti?
»Ne vem, koliko sta si, draga sestra, dragi brat, vidva, s Svetim Duhom na »TI«. Čisto mogoče, da sta si. In čisto mogoče je, da je ta moj vprašujoč uvod takšen zato, ker vaju sodim po sebi,« je današnji mali misijonski nagovor začel duhovnik Mitja Markovič, ki je v svojem razmišljanju med drugim opozoril tudi na to, da je dolgo veliko vedel o Svetem Duhu, ob tem pa bil z Njim na varni razdalji. O tem, kako je imel Svetega Duha spravljenega na »polici« z drugimi svetimi »rečmi«. Dokler ni Duh našel drobne špranje.
In danes? Danes govori o Njem z iskrenim občudovanjem. In zlasti z veseljem, ker opazuje Njegove sadove. V sebi. In zlasti v skupnosti. Prisluhnite iskrivemu nagovoru!
8.00 Misijonsko jutro
V šestem Misijonskem jutru je bil z nami duhovnik Jože Vehovar. Preko zgodb, ki jih piše življenje, je spregovoril o povezovalni moči cerkvene skupnosti, vprašali pa smo ga ali to premalo poudarjamo in smo preveč usmerjeni le v kritiko? Odstrli smo tudi področji odpuščanja in vere v večno življenje, ig prosili, da nam pove, kako kot duhovnik pri delovanju med ljudmi vidi sadove Duha, zaustavili pa smo se tudi pri vprašanjih spovedi. Prisluhnite celotnemu pogovoru.
Dobre zgodbe Celjske škofije
Dopoldne smo se najprej ustavili pri družinski katehezi v stolni cerkvi sv. Danijela. Mojca Mihelak nam je povedala, kakšni so njeni osebni vzgibi, da posveča čas, energijo in voljo srečanjem družin: » Vsako leto se prijavi več družin, tako naše župnišče tretjo nedeljo v mesecu kar poka po šivih. Vendar ne toliko od gneče, temveč veselja ob srečanju. Kako se je vse skupaj začelo?« Prisluhnite zanimivemo pogovoru!
Kasneje pa je ga Mojca opisala še potek srečanj in njihove sadove.
Današnji misijonski dan nastaja v celjski škofiji
Škofijo Celje je 7. aprila 2006 ustanovil papež Benedikt XVI. in pokriva zahodni in jugozahodni del nekdanje mariborske škofije. Anton Stres je bil škof slaba tri leta, naslednik je bil Stanislav Lipovšek, ki je škofovsko službo opravljal med letoma 2010 in 18. Do leta 2021 je bil škofijski upravitelj Rok Metličar, nadžupnik v Laškem, pred štirimi leti pa je papež za celjskega škofa imenoval Maksimilijana Matjaža. Njegovo geslo je: Oče, poveličaj svoje ime. V škofiji se nahaja tudi največja cerkev v Sloveniji, to je župnijska cerkev sv. Mohorja in Fortunata v Gornjem Gradu. Najvišje ležeče svetišče v celjski škofiji je kapela sv. Cirila in Metoda na 1780 metrov visoki Molički planini. Najvišji vrh škofije je 2433 metrov visoka Koroška Rinka. Najbolj severna župnija je Zavodnje, najbolj južna Dobova, najbolj zahodna Solčava in najbolj vzhodna Sv. Rok ob Sotli.
Danes smo v Celju, ki je leta 2006 po 1400 letih znova postalo škofijsko mesto. O prvotni antični škofiji v Claudiji Celeji je ohranjenih bolj malo podatkov. V 3. stoletju je v mestu deloval škof sveti Maksimilijan Celjski, ki je umrl mučeniške smrti. Že v 6. in 7. stoletju je bila škofija podrejena Oglejskemu patriarhatu. Iz tega obdobja sta znani imeni dveh škofov: Gavdencij, ki je živel v 6. stoletju in čigar ime se je ohranilo na napisu, najdenem v bližini današnjega mesta, in pa Janez, ki se je udeležil sinode v Gradežu leta 579 in sinode v Maranu leta 589 ali 590 ter se zapletel v tako imenovani spor treh poglavij. Škofija je bila zatrta ob vdoru Avarov. Zavetnik celjske škofije je bl. Anton Martin Slomšek, ki goduje 24. septembra, sozavetnika sta sv. Maksimilijan Celjski, ki goduje 12. oktobra in sv. Ema Krška, ki goduje 27. junija.
Ste se že naročili na podkast letošnjega radijskega misijona?
V video obliki vam bodo letos na voljo vsi glavni misijonski nagovori, ki jih pripravljajo naši škofje in sicer na našem YouTube kanalu in na tem našem osrednjem spletišču.
Naše misijonske vsebine so vam v avdio obliki na voljo v našem audio arhivu in v vseh najpomembnejših podkast imenikih, zato vas vabimo, da jih v svojem priljubljenem podkast odjemalcu poiščete in se nanje naročite: