
Vstajenjski Jezus | (foto: Rok Mihevc)
Jezus razume bedo človeških odnosov
Sobotna iskrica | 20.04.2025, 12:26 Maja Morela
Predvelikonočna Sobotna iskrica je prinesla pogovore z župnikom Martinom Golobom in urednico revije Mavrica Matejo Gomboc, ki sta skrivnost tega prazničnega časa osvetlila na otrokom prijazen način, med drugim pa je Blaž Podobnik predstavil novo pesem Glasbene hiše Čonce z naslovom Tu ob Kolpi, s katero smo preskočili uvod v poletje in se v otroško oddaji preselili v Belo krajino.
Blaž Podobnik aktivno soustvarja župnijsko življenje na Viču, kjer opravlja tudi službo organista, kot pravi sam je ta praznični čas zanj in za ostale glasbenike zelo intenziven. »Mislim, da bi mi nekaj manjkalo, če glasba ne bi bila del teh praznikov. Že sama po sebi je nekaj duhovnega, z glasbo doživljamo in se utapljamo v resničnost, ki je nevidna in tako tudi sama po sebi podpre vero v Boga, če ga pa še slavi, je pa res nekaj posebnega.« Blaž je povabil na Glasbeni tabor ob Kolpi, ki bo med 18. in 22. avgustom, še prej pa lahko pridemo na orkestrski dan na Viču, ki bo v soboto, 26. aprila med 10. in 16. uro, kjer bodo mladi od sedmega do sedemnajstega leta ustvarjali glasbo in se skupaj učili nove melodije.
Običaj blagoslavljanja velikonočnih jedil se je razvil iz češčenja Božjega groba.
Poudarek Sobotne iskrice, ki smo jo poslušali na veliko soboto pa je bila velikonočna skrivnost. Z grosupeljskim župnikom Maritnom Golobom smo se pogovarjali o pomenu, ne samo dneva vstajenja ampak smo se dotaknili dnevov priprave. Povedal nam je, kako je nastal običaj blagoslavljanja velikonočnih jedil: »Z blagoslovom hrane, ki jo prinesemo v cerkev na veliko soboto, se Bogu zahvalimo, da imamo živež in prosimo našega Gospoda, da bi nas varoval tudi po duhovni hrani še naprej. Vam zaupam, kako se je ta običaj sploh razvil. Ljudje so ob sobotah prihajali častit Božji grob, potem pa je nekega dne ena gospa s sabo prinesla košaro jedil, ker so bili pri grobu ves dan in prosila duhovnika naj to blagoslovi in tako je ta navada postopoma prešla na množičen blagoslov jedil.« Da boste izvedeli, zakaj se duhovniki na veliki petek uležejo pred oltar, poslušajte Sobotno iskrico.
Jezus razume bedo človeških odnosov. Ve kako se počutimo, ko mislimo, da smo ostali sami, saj je zavrženost in zasramovanje doživel tudi sam.
Do konca smo prelistali tudi aprilsko številko Mavrice z urednico Matejo Gomboc. Ustavili smo se pri rubriki Moj prijatelj Jezus, kjer smo spreleteli kviz Jezusovi trpeči koraki, ki je skrival pomenljivo geslo. Ponovno smo ozavestili, da je Jezus na lastni koži občutil bedo človeških odnosov. »Vsi so ga zapustili, prijatelj ga je izdal, drugi zatajil, tretji mu ni verjel, da je zares vstal, Jezus pa je vse to prenašal z bolečino v srcu, a mirno, ni vzrojil, vzkipel. Zato nas lahko razume, kako težko nam je, ko nas prizadene najboljši prijatelj, kako se počutimo, ko mislimo, da smo ostali sami na svetu.«
Slišali smo tudi, da so imeli apostoli svojo skrivno pisavo, prisluhnite kakšno.