
Borut Pahor in papež Frančišek | (foto: Vatican Media)
Pahor, Janša, Tonin in Lotrič o pokojnem papežu Frančišku
Papež in Sveti sedež | 25.04.2025, 07:29 Rok Mihevc
Papež Frančišek se je s svojim delom, miselnostjo in z uradnimi sprejemi dotaknil tudi mnogih slovenskih politikov. Nekaj o njem so nam povedali nekdanji predsednik Borut Pahor, predsednika SDS in NSi Janez Janša in Matej Tonin ter predsednik državnega sveta Marko Lotrič.
Nekdanji predsednik Borut Pahor se je s papežem srečal štirikrat. Zapomnil si ga bo kot osredotočenega sogovornika. »Papež me ni presenetil s svojo mirnostjo, pričakoval sem jo, zato pa me je naravnost osupnil s svojo strastjo. Na uradnem pogovoru, kjer sva v dvorani ostala sama, je o vprašanjih, ki se jim je v svojem pontifikatu iskreno posvečal, govoril z navdihujočo zavzetostjo. Ampak od vsega me je najbolj presenetilo, da je osredotočeno poslušal. Ko sem se po daljši razlagi slovenskih izkušenj s prizadevanji za spravo ustavil, da ne bi govoril neolikano dolgo, mi je dal vedeti, naj nadaljujem. To je bilo precej edinstveno doživetje. Papež Frančišek je očitno dal vedeti vsakemu sogovorniku, gostu in vsemu svetu, da posluša. To je bila po mojem mnenju njegova posebej vredna osebna vrlina in je dala močan pečat njegovemu plemenitemu poslanstvu.«
Kaj o pokojnem papežu Frančišku poreče predsednik SDS Janez Janša? »Cerkev je delno reformiral, v tem smislu je bila bolj odprta in se je večje število nevernih tudi tukaj prepoznalo. O njegovih stališčih pa ne vemo vsega, ker se je v različnih državah poročalo različno.«
Evropski poslanec in predsednik NSi Matej Tonin se bo pokojnega svetega oečta spominjal kot papeža, ki je živel evangelij. »Ki je bil pri tem prepričljiv, ki ni poznal bližnjic in se je vedno postavil na stran človeka. To ga je delalo močnega in izjemno popularnega po vsem svetu. Bil je neizprosen kritik tudi do napak znotraj Rimokatoliške cerkve, za katere si je prizadeval, da bi jih odpravili, se zanje opravičili in krenili na pravo pot. Nenazadnje smo vsi skupaj grešniki in naša dolžnost je, da se vsi trudimo, da se v svojih življenjih poboljšamo.«
Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je papeža Frančiška opisal kot ljudskega. »S svojim znanjem, sproščenostjo nam je vlival upanje, povedal je, da s skromnostjo lahko premikamo gore. Njegov pogled na naravo, človeka, šport je bil tako zemeljski, da smo ga pravzaprav lahko občudovali v vsem tistem, kar nas je učil. Povedal je, da so migrantje, istospolni in drugi drugačni enaki kot mi, da se je vredno zanje potruditi in jim ponuditi roko.«