
Molitev rožnega venca pred državno kostnico na pokopališču na Lipici v Škofji Loki | (foto: Meta Potočnik)
Bolečina ob nepokopanih kosteh ali zakaj je Antigona še kako aktualna
Novice | 22.04.2025, 10:43 s. Meta Potočnik
Od aprila do septembra 2022 so arheologi v breznu pod Macesnovo Gorico v Kočevskem rogu izkopali posmrtne ostanke 3450 Slovencev, ki jih je pomorila komunistična med 2. in 10. junijem 1945. Po novem je za posledice tragičnih povojnih dogodkov, kamor spadajo omenjeni zločini nad domobranci, odgovorno ministrstvo za obrambo. Le-to je 31. marca letos izpeljalo prenos posmrtnih ostankov iz prostorov kočevske komunale v državno kostnico v Škofji Loki oz. na pokopališče na Lipico. Na pobudo nekaterih lokalnih župnikov so na velikonočni ponedeljek ob 19. uri tam pripravili molitev rožnega venca, h kateri je prišlo čez 100 ljudi. Nadaljevala se bo vsako drugo nedeljo v mesecu.
Župnik župnij Suha in Reteče Branko Potočnik je za naš radio povedal:
»Vsako leto pred kostnico, na predvečer praznika Vseh svetih že od leta 2006 Nova slovenska zaveza pripravlja žalno komemoracijo v spomin vseh žrtev povojnih pobojev na škofjeloškem, ki so jih izkopali iz različnih jam in brezen. Za dodatno molitev pred kostnico pa smo se odločili ob nedavnem prenosu 3450 umorjenih v Macesnovi Gorici. Ta začasni prenos, kakor pravi minister za obrambo Borut Sajovic, nikakor ni pietetno dejanje. Zato želimo z molitvijo rožnega venca – in ne z obredom za rajne – prositi Boga za te pobite, da se jih dostojno pokoplje, kar je osnovna civilizacijska norma, in tudi želja svojcev. Zdaj pa so za vrati kostnice odloženi na skrivaj, v plastične vreče in mimo volje svojcev. Želimo tudi moliti, da ti naši slovenski mučenci izprosijo slovenskemu narodu izprosijo milost sprave. S to molitvijo želimo pokazati, da nismo pasivni, in da se ne strinjamo, da bi kdaj za začasna hramba postala stalna. Za nas zadeva ni urejena, zato bo molitev rožnega venca pred kostnico vsako drugo nedeljo v mesecu ob 19. uri dokler bo potrebno, to je, dokler jih ne pokopljemo dostojno in po želji svojcev.«
Na Ministrstvo za obrambo smo z vezi s prenosom posmrtnih ostankov umorjenih naslovili nekaj vprašanj in tukaj jih objavljamo v celoti.
To kostnico je država uredila leta 2009 in vanjo so prenesli posmrtne ostanke umorjenih, ki so bili prej shranjeni v bližnji mrliški vežici. S katerih grobišč so bili ti posmrtni ostanki prepeljani in o koliko žrtvah lahko govorimo? Vem, da so nekatere identificirali s pomočjo DNK sorodnikov in jih kasneje pokopali v družinske grobove. Za koliko oseb je šlo?
Kostnica v Škofji Loki ima tri prekate. Prvi prekat je v lastništvu Republike Slovenije, druga dva prekata pa v lastništvu Občine Škofja Loka. Ministrstvo za obrambo jih ima v najemu. Trenutno so v kostnici shranjeni posmrtni ostanki iz prikritih vojnih grobišč: Hrušica 2, Boncar, Fram 2 in 3, grobišče Iška, posmrtni ostanki iz Mihčevega brezna, Mostec, Koščevo brezno, Koželj, Brusova grapa 1 in 3 in žrtve iz Jame pod Macesnovo gorico.
V kostnici se hranijo tudi posmrtni ostanki padlih iz 1. svetovne vojne: Vrtojba, Cerje, Kromberško in Kostanjevica na Krasu. Iz časa druge svetovne vojne pa so v kostnici shranjeni posmrtni ostanki najdeni na območju Male Lazne v Trnovskem gozdu.
Hranijo se tudi vzorci za identifikacijo iz prikritih vojnih grobišč: Barbara rov v Hudi Jami, Mostec in Jame pod Macesnovo gorico. Vzorci so označeni in lokacijsko ločeni od ostalih posmrtnih ostankov.
Natančno število posmrtnih ostankov ni mogoče ugotoviti, saj se v preteklosti niso delale antropološke analize. Posmrtni ostanki so hranjeni po mestu najdbe.
Ali ste posmrtne ostanke ubitih iz Macesnove Gorice shranili tako, da se ločijo od tistih, ki so že bili tam?
Da. Posmrtni ostanki so hranjeni na ločenih in označenih delih kostnice.
Ali ste svojce pobitih vprašali za soglasje o tem začasnem prenosu?
Skladno z veljavno zakonodajo je varstvo vojnih grobišč in skrb za posmrtne ostanke v pristojnosti ministrstva, ki je pristojno za vojna grobišča. Od leta 2021 je to Ministrstvo za obrambo.
Prav bi bilo, da bi na kostnico dali napis o tem, kateri posmrtni ostanki so tam shranjeni in iz katerega obdobja po 2. svetovni vojni. Ali je to v načrtu?
Na kostnici je že sedaj pritrjena marmorna plošča z napisom:
Vojno grobišče
Kostnica Lipica – Škofja loka
Žrtve vojne in vojnega nasilja
Republika Slovenija
2009
O še dodatnih napisih potekajo pogovori s Komisijo Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč, so še zapisali na Ministrstvu za obrambo.