
Poliklinika Gemelli | (foto: Vatican news)
Papeževo stanje ostaja stabilno
Novice | 03.03.2025, 12:17 Marjana Debevec
Papež je preživel mirno noč, tudi včeraj je bilo njegovo stanje stabilno. Ni potreboval neinvazivne mehanske ventilacije, temveč le kisikovo terapijo z visokim pretokom, tudi vročine ni imel. Neposrednih posledic petkovih težav z dihanjem ni bilo. Glede na zapletenost klinične slike pa napoved ostaja še vedno negotova.
Včeraj zjutraj se je sicer Frančišek udeležil svete maše skupaj s tistimi, ki zanj skrbijo v teh dneh hospitalizacije, nato pa je izmenično počival in molil. Tudi danes preko dneva nadaljuje terapijo s kisikom, posebne preiskave pa niso predvidene, saj gre za običajen potek pljučnice.
V prihodnjih dneh naj bi zdravniki, ki ga skrbijo za svetega očeta znova pripravili tiskovno konferenco.
Kot je razvidno iz vatikanskih dnevih novic, pa življenje v rimski kuriji poteka po ustaljenih tirnicah. Državnike sprejema vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin.
Iz kriz se moramo veliko naučiti!
Danes je sveti oče poslal svoje sporočilo udeležencem konference, ki jo pripravlja Papeška akademija za življenje na temo kritičnih vidikov in naše odgovornosti za prihodnost sveta.
Prvi korak, ki ga je treba po papeževih besedah narediti, je skrbna analiza našega močnega odpora do sprememb.
Sicer bomo tako posamezniki kot družba še naprej počeli to, kar smo počeli z drugimi krizami: »Pomislite na pandemijo Covida: tako rekoč smo jo zapravili; lahko bi si temeljiteje prizadevali za preoblikovanje vesti in družbenih praks,« je zapisal sveti oče. Pri tem je treba nujno prisluhniti znanstvenim dognanjem, da ne bi ostali zaprti v naše navade in strahove.
Zakon močnejšega nas razčloveči
Ob tem se moramo zavedati, da nas ne bo rešila tehnokracija, je zapisal papež Frančišek.
Po njegovem mnenju popuščanje utilitarizmu in neoliberalizmu, ki prevladujeta v svetu, pomeni uveljavitev zakona močnejšega kot edinega pravila - in to je zakon, ki razčloveči. Zato je udeležence konference povabil k upanju, ki prepreči, da bi ostali vdani v usodo in spodbuja, da posegamo po resničnem življenje, ki gre onkraj osebnega obzorja.
»Še naprej si moramo odločno prizadevati za učinkovitejše svetovne organizacije, ki bodo pristojne za zagotavljanje svetovnega skupnega dobrega, izkoreninjenje lakote in bede ter zanesljivo zaščito temeljnih človekovih pravic,« je bil v svojem sporočilu jasen Frančišek.