![Zala Tomašič, Janez Janša in Bojan Požar Zala Tomašič, Janez Janša in Bojan Požar (foto: osebni arhiv, posnetek zaslona, Tanja Dominko)](/images/cache/720x420/crop_0_0_1200_700/images%7Ccms-image-000211531.png)
Zala Tomašič, Janez Janša in Bojan Požar | (foto: osebni arhiv, posnetek zaslona, Tanja Dominko)
Tomašič, Janša in Požar o novem medijskem zakonu
Slovenija | 08.02.2025, 06:00 Rok Mihevc
Opozicijski stranki SDS in NSi sta že večkrat opozorili, da zakon o medijih, ki je v torek prestal prvo branje v državnem zboru, škodi neodvisnosti medijev. Na to želijo opozoriti tudi Evropsko komisijo, na katero je te dni evropska poslanka Zala Tomašič naslovila pismo, v katerem trdi, da zakon predstavlja resno grožnjo svobodi izražanja in vladavini prava v Sloveniji. Podobno je v podkastu Aidea razmišljal tudi predsednik SDS Janez Janša, novinar Bojan Požar pa je v ponedeljkovi oddaji Spoznanje več, predsodek manj dejal, da je zakon bistveno nevarnejši kot se zdi na prvi pogled.
Zala Tomašič je pismo naslovila na predsednico Evropske komisije, podpredsednico komisije, ki je pristojna za varnost, demokracijo in digitalizacijo, ter komisarja za pravosodje. Trdi, da je zakon v nasprotju z evropskim aktom o svobodi medijev, katerega cilj je zagotavljanje neodvisnosti, zaščita svobode izražanega mnenja in preprečevanje zlorab oblasti. Pismo so podpisali tudi ostali evropski poslanci iz vrst stranke SDS - Romana Tomc, Milan Zver in Branko Grims.
‼️ POZIV EVROPSKI KOMISIJI ‼️
— Zala Tomašič (@ZalaTomasic) February 6, 2025
Na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in pristojne komisarje sem naslovila pismo s pozivom k nujnemu ukrepanju proti novemu Zakonu o medijih, ki ga je slovenska vlada sprejela na silvestrovo.
Ta zakon resno ogroža svobodo izražanja… pic.twitter.com/YO7RnkdxES
Predsednik stranke Janez Janša, ki je gostoval v podkastu Klemena Selakoviča, pa je spomnil, da se slovenski zakon v nekaterih delih naslanja na evropski zakon o digitalnih storitvah, ki je postavil zametke za cenzuro. »Ta zakon po mojem mnenju v Sloveniji nikoli ne bo uveljavljen. Ker če bi bil, potem brišemo temelje ustavne ureditve. Cenzura je v Sloveniji neustavna kategorija, ne glede na to, kako jo skušaš predstaviti, ali to zaviti bolj proti sovražnemu govoru ali karkoli, kjer mora biti svoboda posameznika tudi zaščitena, da jo drug posameznik ne zlorablja, vendar tega ne morete nikoli doseči čez cenzuro. Čim nek režim začne uvajati cenzuro, potem pomeni, da zapušča polje demokracije.«
Ta medijski zakon je bistveno nevarnejši kot se zdi na prvi pogled, pa opozarja novinar Bojan Požar. Si bo sam sploh še lahko privoščil neodvisno pisanje? »Lahko da me bodo pustili pri miru, lahko pa da bom moral vsak dan v inšpekciji in bom moral v roku 24 ur ta članek odstraniti. Morate vedeti, da čim napišeš nekaj o Urški Klakočar Zupančič, lahko pride inšpektor in ti očita, da je to šovinizem. To je resen problem, da si nekdo začne prilaščati stvari, ki so stvar sodišča in so opredeljene v kazenskem zakonu in ta sodna oblast se prelevi v nekega inšpektorja, nekega uslužbenca javnega sektorja na ministrstvu, ki mu lahko minister reče, da se cenzurira. Človek se ne bi mislil, da je to možno v Sloveniji.« Bojanu Požarju lahko v celoti prisluhnete v našem avdio arhivu..