Slavi KoširSlavi Košir
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Odprtja EPK Chemnitz sta se na povabilo tamkajšnje katoliške župnije udeležila tudi škofov vikar Bogdan Vidmar in novogoriški podžupan Anton Harej - na fotografiji z dresdenskim škofom Heinrichom Timmereversom in župnikom v Chemnitzu Bennom Schäferjem.  (foto: Bogdan Vidmar)
Odprtja EPK Chemnitz sta se na povabilo tamkajšnje katoliške župnije udeležila tudi škofov vikar Bogdan Vidmar in novogoriški podžupan Anton Harej - na fotografiji z dresdenskim škofom Heinrichom Timmereversom in župnikom v Chemnitzu Bennom Schäferjem. | (foto: Bogdan Vidmar)

Vikar Bogdan Vidmar o vlogi Katoliške Cerkve v Evropski prestolnici kulture

Cerkev na Slovenskem | 07.02.2025, 14:37 Uredništvo Radia Ognjišče

Evropska prestolnica kulture (EPK) 2025 v Novi Gorici in Gorici je tik pred odprtjem, priprave so v polnem teku, dogajanje pa preveva posebno vzdušje. Med tistimi, ki so se aktivno vključili v projekt, je tudi Katoliška cerkev, ki prek različnih iniciativ prispeva k bogatenju kulturnega dogajanja. O tej vlogi smo se pogovarjali s škofovim vikarjem za EPK, gospodom Bogdanom Vidmarjem.

Priprave na vrhunec dogajanja

Vidmar poudarja, da je vzdušje v mestu izjemno dinamično: "Zadnje priprave so v polnem teku, postavljen je velik oder, čuti se utrip mesta in veliko zanimanja medijev." Sam je bil prisoten že na začetku leta kulture v Chemnizu in poudarja pomen otvoritve kot enega najpomembnejših trenutkov v letu EPK.

Katoliška cerkev je v dogajanje vključena že vrsto let. "Škof Jurij me je prav s tem namenom poslal v Novo Gorico, da bi se posvetil pripravam in koordinaciji cerkvenih projektov v okviru EPK," pojasnjuje Vidmar. Tako so ustanovili Goriški cerkveni odbor in Zavod 1539, ki je sodeloval na različnih razpisih ter razvijal kulturne projekte.

Cerkev in kulturni projekti v EPK

Dva cerkvena projekta sta bila sprejeta in bosta sofinancirana iz evropskih sredstev: Romarska pešpot od Ogleja do Svete Gore, ki povezuje pomembna verska središča in spodbuja duhovni turizem in Licitacija vina miru, tradicionalni dogodek v frančiškanskem samostanu na Kostanjevici, ki ima močan simbolni pomen povezovanja in sodelovanja.

Poleg tega se kristjani vključujejo v razne zbore, razstave in kulturne dogodke, ki bodo vsakodnevno potekali v sklopu EPK. Pomembna je tudi Martinova pot, ki pa se v formalnem okviru EPK ne vodi kot cerkveni projekt, a ima pomembno versko in kulturno dimenzijo.

Kultura in duhovna dimenzija

Vidmar izpostavlja, da kultura ni le umetniški izraz, temveč tudi odraz naših odnosov in vrednot. "Kultura izhaja iz besede 'cultus' – kar častimo, to oblikuje našo kulturo. V tem kontekstu je evropska kultura tesno povezana s krščansko dediščino," pravi. Dodaja, da je pomembno, da EPK odpira prostor za razpravo o teh temeljnih vprašanjih.

Skupna molitev in spodbuda k dialogu

Ob vseh dogodkih Vidmar izpostavlja tudi duhovno dimenzijo EPK: "Molimo za umetnike, za razvoj mesta in predvsem za spravo med obema narodoma. EPK je priložnost, da se rodi marsikaj dobrega." Dogodek namreč presega zgolj kulturni okvir in je priložnost za povezovanje, refleksijo in gradnjo mostov. "Vabljeni v Novo Gorico, da skupaj doživimo ta edinstven kulturni trenutek,"je še dejal. 

Cerkev na Slovenskem
Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM) Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM)

Karitas ni dobrodelni odpad

Nadškofijska karitas Maribor je na pot poslala prvi letošnji kontingent človekoljubne pomoči v srbski Aleksinac, s katerim ga veže že dolgoletno sodelovanje. Z nadaljnjo pomočjo nadaljuje tudi ...

Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons) Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)

Z nadškofom Zoretom v Oglej več ko 1700 romarjev

Ljubljanska nadškofija je danes pripravila svetoletno postno romanje v Oglej. Več kot 1700 romarjev se je odpravilo v eno najpomembnejših zgodovinskih in duhovnih središč krščanstva. Osrednji del ...

Člani uredniškega odbora (photo: Tanja Dominko) Člani uredniškega odbora (photo: Tanja Dominko)

Soglasje za zgodovinski trenutek

V Katedrali svobode so predstavili knjigo Soglasje za zgodovinski trenutek, v kateri so zapisani novi prispevki za slovenski pomladni program. Knjiga je dostopna v digitalni obliki, saj vsebuje ...

Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL) Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL)

Smernik za smisel

Ob Tednu družine in dan po prazniku svetega Jožefa smo k pogovor povabili moža, očeta in terapevta, Matica Vidica. Pogovarjali smo se tudi ob izidu njegove knjige.

Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc) Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc)

O ovčjereji ne bo govora

Podcasti so v zadnjih letih postali ena najbolj priljubljenih oblik digitalne vsebine, ki združuje informativnost, zabavo in izobraževanje. Gre za zvočne ali video oddaje, ki so na voljo prek ...