Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Ilustratorka Irena Režek (foto: Jakob Čuk)
Ilustratorka Irena Režek | (foto: Jakob Čuk)

Packe so super

Oddaje | 22.01.2025, 14:42 Maja Morela

V Iskrici smo gostili ilustratorko in animatorko Ireno Režek. Povedala nam je, da so packe, ki se zgodijo med ustvarjanjem nekaj dobrega, saj jih lahko spremenimo v edinstveno umetnino. Tekom oddaje smo spomnili tudi na to, da se je začel teden molitve za edinost kristjanov, otroke pa smo povabili tudi k posebni, ustvarjalni misiji.

Ilustracija kot popestritev

Predvsem v otroških knjigah ilustracije pridejo do izraza, saj popestrijo zgodbo in omogočajo bralcem, da se še bolj poglobijo v svet, ki jim ga avtorji predstavijo. Del Ireninega ustvarjalnega procesa se začne z idejo. »Včasih se mi že ob prvem branju zgodbe, ali besedila, ki ga dobim, v mislih naslikajo podobe, ki jih potem kot skice prerišem na papir in tako naredim čisto pravo ilustracijo. Največkrat se poslužim kar akrilnih barv, ker mi je všeč prelivanje barv in pa odkrivanje različnih barvnih globin ter igranje s svetlobo.«

Irena rada dodaja duhovite podtone zgodbi, ki jo ilustrira. »Rada pustim svoj pečat na zabaven, skoraj navihan način. Tako sem liku čarovnice, ki se boji metle raje narisala sesalec.« Ilustracije niso le slike. So pripovedi, ki z detajli razkrivajo več kot besede. Irena svojim likom pogosto poudari karakter. »Opazili so, da rada rišem zanimive nosove. Tudi očala so tak element, ki poudarijo karakter. Enkrat sem v svojem elementu ponesreči vsem likom na strani narisala očala.« Vsi ti detajli, tudi umazana nogavica, ki visi na postelji otroške sobe, pomagajo bralcem, da se povežejo z liki in zgodbo na še globlji ravni.

Ilustratorka Irena Režek in njeno delo
Ilustratorka Irena Režek in njeno delo © Jakob Čuk

Računalniška animacija

Irena uporablja računalnik predvsem za animacije, kjer ustvarja slike, ki se nato oživijo. Zanimivo je, da kljub digitalnim orodjem ilustratorka vedno najprej začne s skicami na roko, saj meni, da je občutek pri risanju na papirju še vedno drugačen kot pri delu na računalniku. Digitalna tehnologija omogoča, da se slike enostavno spreminjajo, popravljajo in nadgrajujejo, a prava čarobnost se zgodi, ko skice in slike oživijo v animacijah.

 

 

Mali poeti

V oddaji smo povabili tudi k ustvarjalni misiji. Otroci bodo sooblikovali Sobotno iskrico, 8. februarja, prav na kulturni praznik. Svoje avtorske pesmi, lahko tudi zgodbe, naj pošljejo na naš radio in z veseljem jih bomo prebrali.

Oddaje, Sobotna iskrica
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...