Blaž LesnikBlaž Lesnik
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Udeležba predsednika vlade dr. Roberta Goloba na zasedanju Varnostnega sveta Zdruzenih narodov (foto: Daniel Novakovič/STA)
Udeležba predsednika vlade dr. Roberta Goloba na zasedanju Varnostnega sveta Zdruzenih narodov | (foto: Daniel Novakovič/STA)

Novinar Peter Avsenik o praznih obljubah in besedah aktualne vlade

Novice | 17.01.2025, 17:41 Alen Salihović

Na političnem področju je vse bolj vroče, tudi zaradi izrečenih besed, ki v aktualni vladi skoraj ne pomenijo nič. O tem je za Radio Ognjišče komentar pripravil novinar Peter Avsenik. Komentar je začel s svetopisemskimi besedami: »V začetku je bila beseda.« Ta znani svetopisemski citat, ki ga je Avsenik uporabil kot izhodišče za svoje razmišljanje, odpira široko paleto razlag. Njegova interpretacija, čeprav laična, se osredotoča na pojem besede kot Božjega orodja stvarjenja.

Beseda ima ustvarjalno moč, vendar je lahko tudi destruktivna. Avsenik izpostavlja odgovornost, ki jo nosimo pri uporabi besed, tako v zasebnem kot javnem prostoru. Še posebej ključne so besede javnih osebnosti, saj imajo širše družbene posledice. Ob političnih osebnostih, katerih izrečene besede vplivajo na državljane, se pokaže pomembnost tehtnega premisleka in jasnosti izražanja. Le dobro leto pred parlamentarnimi volitvami so se že pojavile teme, ki bodo oblikovale volilno kampanjo, pri čemer je opazen pomen jezika, ki ga uporabljajo posamezne politične opcije.

Besede, kot so „svoboda“, so že postale središče političnih razprav. Avsenik opozarja na kontradikcije med pomenom, ki ga besedam pripisujejo politiki, in njihovimi dejanskimi dejanji. Zlasti vladajoča stranka Gibanje Svoboda, ki je svojo identiteto gradila na pojmih svobode in gibanja, je po Avsenikovem mnenju v praksi pogosto delovala v nasprotju s temi ideali. Poleg tega spominja na prelomljene obljube in nezmožnost izpolnjevanja zavez, kot so obljube o zdravstvu, pomoči po poplavah in stanovanjski politiki.

Avsenik se ob tem navezuje na poljskega filozofa Leszeka Kolakowskega, ki je opozarjal, da je laž nesmrtna duša komunizma. Ta ugotovitev, pravi Avsenik, ostaja relevantna, saj so današnji politični nasledniki teh idej pogosto nagnjeni k manipulaciji z resnico. Izraža tudi presenečenje nad volilnim telesom, ki vedno znova pristaja na tovrstne zlorabe besede.

Avsenik sklene z mislijo, da je zloraba besede hkrati zloraba njenega Stvarnika. Beseda kot prapočelo stvarjenja nosi globok pomen in odgovornost. Zato poziva k vrnitvi besede tistim, ki jo bodo razumeli, uporabljali preudarno in za izrečenim tudi stali. Le tako lahko beseda ponovno postane orodje stvarjenja in ne njegovega nasprotja, je še dejal.

Novice
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...