Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Cerkev Jezusovega krsta v Jordaniji (foto: Vatican Media)
Cerkev Jezusovega krsta v Jordaniji | (foto: Vatican Media)

Katera evropska država je prispevala denar za cerkev Jezusovega krsta v Jordaniji?

Svet | 10.01.2025, 14:17 Marta Jerebič

Pred nami je nedelja Jezusovega krsta. Ob reki Jordan je bilo slovesno že danes, saj je vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin v papeževem imenu posvetil cerkev Jezusovega krsta. Njena gradnja je trajala 15 let, v njej je prostora za približno 1000 ljudi. Temelji kamen je leta 2009 med svojim romanjem v Sveto deželo položil papež Benedikt XVI. Kraj je leta 2000 obiskal tudi že sveti Janez Pavel II., leta 2014 pa papež Frančišek.

Cerkev najverjetneje stoji na kraju, kjer je bil Jezus krščen

Cerkev stoji na območju, kjer je bilo še do leta 1990 veliko minsko polje. V naslednjih letih so po zaslugi raziskovanj znanega frančiškanskega arheologa patra Micheleja Piccirilla prišli do ugotovitve, da gre najverjetneje za kraj, ki ga Janezov evangelij imenuje 'Betanija onkraj Jordana', kjer je bil Jezus krščen.

To je v pridigi omenil tudi kardinal Pietro Parolin. »Poleg tega kraja tudi drugi kraji v Jordaniji pričujejo o prisotnosti Kristusa in prve Cerkve. To bo februarja predstavljeno na razstavi v Vatikanu.« Na njej bo mogoče videti več kot 80 artefaktov iz prvega stoletja po Kristusu, na ogled pa bo do februarja prihodnje leto.

Večino stroškov pokril Nadim Mouasher

Kot je v uvodu povedal jeruzalemski latinski patriarh, kardinal Pierbattista Pizzaballa, je večino stroškov za gradnjo cerkve Jezusovega krsta pokril jordanski katoličan latinskega obreda Nadim Mouasher, sicer predsednik mednarodne arabske hotelske družbe, ki je na ta način želel počastiti spomin na svojega sina, ki je umrl nenadne smrti.

Donacija Madžarske

Med večjimi donatorji so bili tudi vitezi Božjega groba in Madžarska. »Tisoč let po Jezusovem krstu tukaj, je Evangelij prišel na Madžarsko v času našega prvega krščanskega kralja svetega Štefana Ogrskega,« je na slovesnosti povedal madžarski zunanji minister Peter Szijjarto in dodal, da je krščanstvo tisto, ki je prispevalo k temu, da so preživeli stoletja svoje težke zgodovine. Zato se čutijo dolžne ne samo, da se spominjajo svetih krajev v Sveti deželi, ampak izkažejo tudi bratsko solidarnost s tamkajšnjimi kristjani. Izrazil je hvaležnost, da so v cerkev umestili tudi ikono svetega Štefana Ogrskega. 

Cerkev Jezusovega krsta v Jordaniji
Cerkev Jezusovega krsta v Jordaniji © Vatican Media

Kardinal Parolin: Papež in celotna Cerkev vam zagotavljata bližino

Bližino papeža in celotne Cerkve kristjanom na Bližnjem vzhodu je izrazil tudi kardinal Parolin, ki jih je spodbudil, naj zaupajo, da Bog vodi človeško zgodovino, voditelje na območju je pozval k prizadevanjem za mir, vernike po svetu pa k romanju na ta kraj, kjer bi obnovili svoje krstne zaobljube ne samo z besedami, ampak tudi življenjem.

Svet, Cerkev po svetu, Jubilej 2025
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...