Pirotehnika: Težko si predstavljamo, kaj pomeni izguba roke za nekoga, ki je star 10 let
Slovenija | 06.01.2025, 13:54 Marta Jerebič
Podatki o uporabi pirotehnike so vse bolj zaskrbljujoči. Večino kršitev izvedejo otroci in mladoletniki – kar 115 od 120. Toliko jih je policija zabeležila od začetka lanskega decembra pa do 3. januarja letos. Tragična bilanca praznikov je 11 poškodb. V sedmih primerih so se te zgodile pri mladoletnikih, med njimi so bili trije poškodovani hujše.
Dva izgubila roko, tretji vid na najmanj eno oko
Na ljubljanski urgenci v zadnjem desetletju zaznavajo blag upad samega števila poškodb s pirotehniko, vendar pa beležijo porast hudih poškodb. Med prazniki so obravnavali štiri poškodovance, vsi so bili mlajši od 15 let. Med njimi so trije utrpeli hude poškodbe.
»Govorimo o poškodbah, ki jih bodo imeli za celo življenje. Dva sta izgubila roko, se pravi vse prste, vključno z dlanjo, eden pa ima hudo poškodbo glave oziroma obraza z najverjetneje izgubo vida vsaj na eno oko,« je povedal vodja urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc in dodal: »Najverjetneje si zelo težko predstavljamo, kaj pomeni izguba roke za nekoga, ki je star 10, 11 let. Zaznamovan bo za celo življenje, invalid, zaradi zelo, če lahko temu tako rečemo, kratkotrajnega užitka.«
Pri četrtem mladoletniku je do lažje poškodbe prišlo zaradi predelave pirotehničnih sredstev.
Uporaba pirotehnike že jeseni
Policija je že med jesenskimi počitnicami zaznala povečan trend uporabe pirotehničnih sredstev, še posebej pa je nanje pozorna v času božično-novoletnih praznikov. Opozarja na povečan nakup prepovedane pirotehnike prek spleta. Po njenih besedah največ poškodb povzročijo prepovedana pirotehnična sredstva, kot so petarde F2 in F3, ki so prepovedane že od leta 2008, predelava in nepravilna raba pirotehničnih izdelkov.
Najstnika imela smodnik v jeklenkah za CO2
Policija je od začetka decembra do 3. januarja zasegla je več kot 4 tisoč izdelkov. Sebastian Mohorič z generalne policijske uprave je povedal, da so petarde in druga sredstva zasegli tako rekoč po vsej državi, med drugim pa izpostavil primer z območja Kopra: » 13- in 14-letniku smo skupno zasegli 344 kosov petard. Poleg tega sta imela v jeklenkah za CO2, ki se uporabljajo pri paintballu, smodnik. Če bi prišlo do sprožitve, bi lahko prišlo do večje škode ali ogrožanja.«
Policija je sicer zaznala 20 primerov uničevanja premoženja – predvsem uničenje poštnih nabiralnikov in zabojnikov.
V preventivnih akcijah več poudarka mladoletnim
Kot je še dejal Mohorič, se moramo zavedati, da policisti z zasegi in zdravniki z nudenjem zdravniške oskrbe odpravljajo zgolj posledice. Več bomo morali narediti pri ozaveščanju, da do omenjenih dogodkov sploh ne bi prišlo. Tominc je ob tem menil, da bi morali v akcijah dati več poudarka mladoletnim. »Morda bi morali poseči tudi po drugih, ne samo po osrednjih medijih, temveč tudi po tistih, ki jih mladi bolj uporabljajo, torej socialna omrežja, kot sta TikTok, Instagram.«
Policija je sicer že novembra začela izvajati preventivne aktivnosti. Med drugim je po osnovnih šolah, zdravstvenih ustanovah in lokalnih skupnostih razdelila 2000 plakatov. V času praznikov pa z različnimi deležniki izvedla skoraj 50 poostrenih nadzorov.