Naš gost Dimitrij Rupel, prvi zunanji minister
Naš gost | 23.12.2024, 14:59 Mateja Subotičanec
Naš tokratni gost je Dimitrij Rupel, ki ga poznamo kot prvega zunanjega ministra repubnlike Slovenije in osamosvojitelja.
Sociolog, politik, diplomat, pisatelj, dramatik, urednik in publicist Dimitrij Rupel se je rodil 7. aprila leta 1946v Ljubljani. Lahko bi rekli, da se je rodil v glasbeni družini, saj je bilo njegov oče rektor Akademije za glasbo, starejši brat našega gosta pa je bil flavtist in tudi profesor na tej akademiji. Njegove korenine segajo na Primorsko, saj je bil praded tržaški politik Ivan Nabergoj. V oddaji je spomnil, da je preživljal lepo otroštvo, saj so živeli blizu Šumijeve hiše, manjkalo mu ni niti sladkarij, ki jih seveda povezujemo s priimkom Šumi.
Dr. Dimitrij Rupel je avtor mnogih člankov o kulturi, politiki, mednarodnih odnosih. Pisal pa je tudi literarna dela, prozo in dramatiko. Bil je tudi univerzitenti profesor, pa župan mesta Ljubjana in kot že omenjeno, osamosvojitelj in skoraj deset let zunanji minister. Upokojil se je leta 2013, a to še ne pomeni, da se je s tem ustavila njegova ustvarjalna pot.
Pred kratkim je izšla njegova knjiga "Približevanje", ki jo je posvetil pokojnemu očetu in ženi, ki se je z boleznijo borila šest let, njena življenjska pot se je končala leta 2022. Na predstavitvi knjige je Igor Omerza povedal: »Ko pomislimo, da je Dimitriju Ruplu po 83 knjigah zmanjkalo pomembnih snovi, nas preseneča z obsežno in vsebinsko bogato knjigo Približevanje. Bralec se s pomočjo pisatelja »lahkotno« sprehodi od avstro-ogrskega Dunaja, preko očetove partizanske zgodbe do Tita, demokratizacije, osamosvojitve in osamosvojene Slovenije. Ne manjkajo tudi razkritja zelo osebnih zadev v povezavi z njegovo preminulo soprogo Marjetico. Skratka, zanimivo in tudi napeto branje, ki nas niti za trenutek ne pusti ravnodušnih.« V oddaji je povedal tudi, kako je prišel do zanimive naslovnice knjige Približevanje, ki jo tudi priporočamo v branje.
V oddaji dr. Dimitrij Rupel razgrne pred nas spomine na tisti čas, ko je nastajala država Slovenija. Na račun današnjega upravljanja z državo pa pove tudi nekaj kritičnih misli, vrednih premisleka.