Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko
mag. Matej Tonin (foto: Rok Mihevc)
mag. Matej Tonin | (foto: Rok Mihevc)

Tonin: V NSi si intenzivno prizadevamo za desnosredinsko vlado

Pogovor o | 11.12.2024, 18:48 Petra Stopar

»Nova Slovenija je tradicionalna stranka z močnim članstvom, z močnimi lokalnimi odbori, z jasno vsebino, predvsem pa te krščanske vrednote predstavljajo tudi našo trdno vrednotno sidro in vsekakor je to tisto, kar je najpomembnejše za našo prihodnost,« poudarja predsednik NSi in evropski poslanec mag. Matej Tonin. Prepričan je, da še enega mandata leve vlade Slovenija ne bo prenesla, zato spodbuja k povezovanju strank desne sredine.

Prizadevanja NSi v Državnem zboru

V oddaji Pogovor o smo se najprej dotaknili aktualnih dogajanj v slovenski notranji politiki. Med drugim je prvak tretje najmočnejše politične sile v Državnem zboru dejal, da bomo naslednje leto praktično že padli v kampanjo pred državnozborskimi volitvami in da se nanje resno pripravlja tudi NSi: »Naši lokalni odbori že izbirajo kandidate in kandidatke, ki bodo kandidirali za poslance, prav tako se v vsebinskem smislu resno pripravljamo. Seveda pa v vsem tem času z našim parlamentarnim delom predvsem pazimo, da v skladu z našimi zmožnostmi in pristojnostni ustavimo čim več neumnosti, ki jih počne Golobova vlada,« je dodal. Spomnil je na več primerov, ko je NSi to uspelo, med drugim na akcijo »Drv ne damo«, opozarjanje na pomanjkljivosti novega sistema obračunavanja omrežnin, preprečili so tudi obvezno uvajanje albanščine v slovenske šole. Na področju gospodarstva, poslovnega okolja in zdravstva pa je po njegovem težko kaj zaustaviti, »ker seveda nimamo večine v parlamentu, da bi preprečili tovrstne neumnosti, ki jih počnejo«.

O povezovanju na desnici

Prepričan je, da Slovenijo lahko reši le desnosredinska vlada in da si še enega mandata vlade pod vodstvom premierja Roberta Goloba enostavno Slovenija ne more privoščiti. Nadaljeval je: »Še enega mandata leve vlade Slovenija ne prenese, ker to nam bo dokončno uničilo našo lepo domovino, in edina stvar, ki to lahko reši in prepreči, je desnosredinska vlada. In za to desnosredinsko vlado si v Novi Sloveniji intenzivno prizadevamo, seveda je pa potrebno doseči 46 glasov. Jaz sem prepričan, da bodo naši kolegi v SDS opravili svojo domačo nalogo, da bodo dobili več kot 20 poslancev. Moja naloga, naloga krščanskih demokratov in vseh tistih, ki še delujemo na desni sredini ali pa ki so se na novo oblikovali, pa je, da najdemo neko politično formulo, s katero bi lahko prišli do več kot 20 poslancev, kar bi potem dejansko omogočilo to desnosredinsko vlado. Zato jaz zelo intenzivno spodbujam svoje kolege, zlasti v SLS, pa tudi g. Logarja in g. Lotriča, da se pred naslednjimi državnozborskimi volitvami povežemo in na takšen način ustvarimo nek sinergijski učinek, ki bi pripeljal do tega, da lahko računamo na več kot 20 poslancev in s tem tudi vplivamo na sestavo prihodnje vlade.«

Moja naloga, naloga krščanskih demokratov in vseh tistih, ki še delujemo na desni sredini ali pa ki so se na novo oblikovali, pa je, da najdemo neko politično formulo, s katero bi lahko prišli do več kot 20 poslancev, kar bi potem dejansko omogočilo to desnosredinsko vlado.

Na vprašanje, kako so v NSi sprejeli izstop soustanovitelja stranke Lojzeta Peterleta, je odgovoril, da vsekakor niso bili veseli, in da obžaluje, da se je to zgodilo. »Mu želim vso srečo na njegovi nadaljnji poti. Sem pa kljub vsem vesel, da pa imamo skupen cilj. To je, da tudi v prihodnosti krepimo krščansko demokracijo in se zavedamo, da je prav od rezultata krščanske demokracije tudi odvisna prihodnost Slovenije. Kajti boljši rezultat, kot ga bomo imeli, večja bo možnost za sestavo desnosredinske vlade in s tem tudi za resne spremembe v Sloveniji,« je dejal.

Mag. Matej Tonin med snemanjem pogovora v studiu Evropskega parlamenta
Mag. Matej Tonin med snemanjem pogovora v studiu Evropskega parlamenta © NSi

O pomenu kakovostnih obrambnih sil

V zvezi z odstopom vlade od pogodbe o nakupu osemkolesnikov tipa boxer, ki jo je Tonin potrdil kot obrambni minister prejšnje vlade, in plačilom stroška odstopa od nakupa, ki je Slovenijo 4,3 milijona evrov, je dejal, da je to cena, ki jo je vladna koalicija plačala za vstop Levice v vlado. Tonin meni, da je bila ta pogodba daleč najboljša tudi z današnje perspektive: »Vozila so bila tehnično izjemna in tudi v današnjih finančnih okvirih je bila ta pogodba zelo racionalna. Ampak zaradi politikantstva in zaradi zahteve Levice so to pogodbo razdrli. Sami pa veste, da ko sem bil minister, se je Levica več kot leto dni borila proti temu z različnimi pravnimi manevri in zlorabami postopkov. In tisti, ki se danes tako zelo pritožujejo, češ, kako sem jaz podpisal to pogodbo v zadnjih izdihljajih, naj še enkrat poudarim, da sem jo podpisal 11. maja, vlada je imela polna pooblastila do 13. maja, tako da naj nehajo s tem, da nismo imeli polnih pooblastil. In druga stvar je, da bi ta pogodba bila podpisana že leto dni prej, sredi našega mandata, če mi Levica z vsemi temi pravnimi manevri ne bi tako nagajala. Ampak to je vse preteklost, zdaj smo v sedanjosti in marsikdo se bo vprašal, zakaj pa to sploh potrebujemo. Odgovor je zelo preprost, ker smo tudi po tej invaziji Rusije v Ukrajino ugotovili, da mir v 21. stoletju žal ni samoumeven in da je edini način, da si zagotovimo trajen mir v Sloveniji in pa tudi Evropi, da zgradimo takšne obrambne sile, da naši nasprotniki, v tem primeru Rusi, ne bodo verjeli, da nas lahko premagajo in zaradi tega seveda tudi ne bodo napadali. Temu se reče odvračanje in to je najboljše zagotovilo in tudi najcenejše zagotovilo za mir, ker ko nasprotnik verjame, da te lahko vojaško porazi, potem spremljamo tragično zgodbo v Ukrajini, kjer so padla številna življenja, kjer praktično vsi drugi podsistemi ne morajo normalno delovati,« pravi in opozarja, da so z izvolitvijo Donalda Trumpa za ameriškega predsednika okoliščine še nekoliko spremenjene.

V mojem primeru so uporabljali vsa pravna sredstva, da so nasprotovali projektu, ki je bil vreden 240 milijonov evrov, mi pa zdaj govorimo o milijardnem projektu, ki naj bi se ga vlada lotila.

Komentiral je tudi informacije v javnosti, da naj bi šla vlada sedaj v nakup oklepnikov finske Patrie: »Treba je povedati razliko, da sem sam načrtoval nakup 45 vozil, ta vlada pa načrtuje nakup 130 vozil, tako da bo zanimivo spremljati, kako bo to pogoltnila Levica, ker v mojem primeru so uporabljali vsa pravna sredstva, da so nasprotovali projektu, ki je bil vreden 240 milijonov evrov, mi pa zdaj govorimo o milijardnem projektu, ki naj bi se ga vlada lotila.«

V oddaji Pogovor o je prvak NSi in evropski poslanec spregovoril tudi o predlogu interpelacije ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja, razmerah v pravosodnem sistemu, zviševanju davkov, pokojninski in zdravstveni reformi in samooskrbi z energijo. Na koncu pogovora pa se je dotaknil še pričakovanj od nove Evropske komisije ter razmer v mednarodni politiki, med drugim je pojasnil, zakaj je nadaljnja podpora Ukrajini in preprečevanje nadaljnje ruske agresije tako visokega pomena za vso Evropo in svet.

Pogovor o
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.