V Sloveniji odprtje svetega leta 29. decembra
Cerkev na Slovenskem | 18.12.2024, 14:23 Petra Stopar
Slovenska škofovska konferenca je na novinarski konferenci predstavila vse podrobnosti v zvezi z jubilejnim svetim letom 2025, geslo katerega je Romarji upanja. Papež Frančišek ga bo odprl v torek, na prvi sveti večer, z obredom odpiranja svetih vrat papeške bazilike svetega Petra. V krajevnih cerkvah po vsem svetu in tudi v Sloveniji bodo škofje vodili slovesno odprtje v nedeljo, 29. decembra. Po besedah predsednika Slovenske škofovske konference in novomeškega škofa Andreja Sajeta je sveto leto kot leto milosti, Božjega usmiljenja, sprave in obnovljenega srečanja z Bogom, ljudmi in stvarstvom, v prvi vrsti namenjeno kristjanom. Obenem na široko odpira vrata odrešenja vsakemu človeku, spodbuja pa tudi k univerzalnim vrednotam, za katere si prizadevajo vsi ljudje dobre volje.
Tudi v Sloveniji bo dogajanje "svetoletno" obarvano
Jubilej, ki ga bomo začeli čez nekaj dni, bo že 27. v zgodovini Katoliške cerkve, saj ga od konca 15. stoletja praznujemo vsakih 25 let. Nacionalna delegatka za jubilejno leto s. Božena Kutnar je povedala, da so sveta vrata eno od pomembnih znamenj in sredstev ob praznovanju svetega leta, saj predstavljajo Kristusa, ki je vrata, skozi katera pridemo k Bogu Očetu. "V Sloveniji bomo imeli 22 svetoletnih cerkva. V njih bo vsaka škofija pripravila tudi jubilejne dogodke in srečanja za romarje. V svetem letu bomo ohranili vsa večja, vsakoletna srečanja v Cerkvi v Sloveniji, ki bodo tokrat zaznamovana predvsem s svetoletnimi vsebinami ter z vsebinami sklepnega dokumenta škofovske sinode. Poleg tega slovenski škofje želijo, da bi kot znamenje upanja posebna srečanja namenili tudi umetnikom, delavcem in podjetnikom, športnikom, migrantom, delavcem v izobraževalnih ustanovah ter prejemnikom pomoči, ki sicer nimajo rednih pastoralnih srečanj," je povedala s. Božena.
Velik poudarek bo na romanjih, zakramentu sprave, molitvi, prejemu odpustka kot jubilejne milosti.
V Rimu pripravljajo čez 30 velikih jubilejnih dogodkov, ki bodo namenjeni ciljnim skupinam, tistim, ki jih povezuje bodisi neka preizkušnja, poklicanost, delo ali pa starost. Npr. jubilej bolnikov, zapornikov, jubilej delavcev, prostovoljcev, zdravstvenega osebja, jubilej družin, mladih itd. Mnogih srečanj se bodo udeležili tudi slovenski verniki. Poleg tega je vsaka država Evropske unije prejela eno do rimskih cerkva za matično cerkve v jubilejnem letu: za Slovence je to bazilika sv. Marije Velike.
Več kot samo pohod ali kulturni dogodek
Mnogih srečanj v Rimu se bodo udeležili tudi slovenski verniki. Cerkev ob tem po besedah škofa Sajeta spodbuja romanja v lokalna svetišča, saj se zaveda, da je romanje v Rim zahteven projekt. "Tam bo malo prostora, večje število ljudi, tudi mnogi si ne morajo privoščiti iz različnih razlogov na tako dolgo pot. Tako, da se spodbuja romanja v naša svetišča, v lokalne cerkve. Romanje pomeni, da nekdo pri sebi napravi pot vere. Ne gre samo za nek pohod ali za nek kulturni dogodek, ko nekam gremo, nekaj vidimo. To je dejanje vere. Se pravi, ko hodimo, se povezujemo z drugimi oziroma s skupino. In pomembno je, da vsak od nas napravi neko pot vere. Namen tega svetega leta je krepitev vere in upanja, da je Bog z nami, da nismo zapuščeni. Kot je bilo rečeno, smo še posebej v času stiske povabljeni, da krepimo to upanje in da smo prinašalci upanja in da odganjamo strah in prav ti prazniki, ki so pred nami, prazniki Božjega rojstva, so priložnost, da se zavedamo, da smo v Božjih rokah, da je Kristus prinašalec upanja in miru in da je človek sodelovec pri gradnji miru v svetu in nosilec upanja," je pojasnil škof.
Namen tega svetega leta je krepitev vere in upanja, da je Bog z nami, da nismo zapuščeni.
Geslo svetega leta 2025 je Romarji upanja, o čemer govori tudi jubilejni logotip. Škof je pojasnil, kaj predstavlja: "Štiri stilizirane figure predstavljajo človeštvo s štirih koncev sveta. Valovi, ki se gibljejo pod njimi kažejo, da življenjsko romanje teče sredi preizkušenj in stisk. Papež v Buli ob napovedi svetega leta našteva znamenja časa, ki v tem zgodovinskem obdobju na poseben način kličejo po novem upanju. To so: tragedija mnogih vojnih žarišč, izguba želje po posredovanju življenja, ter mnogi preizkušanji bratje in sestre, kot so zaporniki, bolniki, nekateri mladi, migranti, begunci, ostareli in revni. Zato je človeštvo poklicano k medsebojni podpori in skupnemu romanju da bi ponovno odkrili smisel življenja, sprejeli odrešenje in se oklenili Kristusa. Križ, ki ga objema zadnja od figur, je znamenje vere in upanja: sklanja se k človeštvu in mu ponuja svojo trdnost, ko se v obliki sidra podaljšan spušča v nemirne vode sveta."
Osrednje romanje za mlade bo poleti, od 28. julija do 3. avgusta.
V svetem letu bo veliko priložnosti tudi za mlade
Več romanj bo za mlade organiziral urad Katoliška mladina. Ta se je odločil, da za rdečo nit vzame prizadevanje za spravo. To bo vključil tudi v vse druge večje dogodke in programe, ki jih organizira. "Glavna aktivnost, ki jih bomo v okviru jubilejnega leta pripravili za mlade, bodo romanja v Rim. Romanje za najstnike soorganiziramo z agencijo Trud. Potekalo bo od 25. do 27. aprila 2025, ko bo med slavnostno sveto mašo za svetnika razglašen tudi Carlo Acutis, ki bo s tem postal tudi najsodobnejši svetnik (rodil se je namreč l. 1991). To romanje je še posebej primerno za birmance in njihove botre. Osrednje romanje za mlade bo poleti, od 28. julija do 3. avgusta, pred tem pa se bodo mladi lahko udeležili tudi romanja v Assisi," je povedala koordinatorka Lucija Kovač. V Sloveniji so že začeli priprave in izvedbo informativnih srečanj po škofijah, na katerih mladim predstavljajo možnosti in priložnosti. S prihodnjim letom začenjajo tudi izdajati mesečne duhovne e-mail spodbude in za mlade pripravljajo postno katehezo.
Podrobnejše informacije in program svetega leta najdete na spletni strani Katoliške Cerkve ali v Avdio arhivu Radia Ognjišče.