V Rimu nas čakajo odprta vrata
Spoznanje več | 27.08.2024, 14:13 s. Meta Potočnik
V Katoliški Cerkvi zadnja desetletja t.i. jubilejna leta potekajo vsakih 25 let. V nov krog tega pomenljivega leta bomo vstopili na božični večer z odprtjem svetih vrat v baziliki sv. Petra. Odprta bodo ostala do 6. januarja 2026. Osrednja tema leta je »Romarji upanja«, saj živimo v svetu, kjer mnogi trpijo in obupujejo. Med drugim si papež Frančišek prizadeva za odpis dolgov narodom v finančnih težavah, ki jih nikoli ne bodo mogli odplačati. Kaj še lahko pričakujemo od svetega leta 2025?
Izvor zamisli svetega leta
Vemo, da zamisel takšnega leta prihaja od Izraelcev, ki so že v Stari zavezi vsakih let obhajali sveto leto osvoboditve, v katerem jim je Bog zapovedal odpust dolgov, vračilo zemlje in osvoboditev sužnjev. To je bila priložnost za obnovitev družbenih odnosov in pravičnosti.
Kesanje in pokora
Za naš radio je v oddaji "Spoznanje več, predsodek manj" o pomenu jubilejnega leta spregovoril p. Branko Cestnik, ki pravi, da papež Frančišek sveto leto razume kot nadaljevanje prejšnjega jubilejnega leta, ki ga je leta 2000 razglasil papež Janez Pavel II. Takrat je pokleknil in prosil odpuščanja ves svet: »Vedeti moramo, da je vsak greh kristjana že tudi greh Cerkve. Potem so tukaj še grehi Cerkve kot institucije, včasih so tudi politične narave. In teh grehov se je nabralo veliko, saj je Cerkve prisotna v življenju ljudi, narodov in držav. Smo le ljudje in delamo napake in grehe. Zato je papež takrat opravil veliko dejanje kesanja in pokore.«
Sporočilo usmiljenja
Sledil je jubileja usmiljenja med letoma 2015 in 2016, ki pa je bil izreden in nepričakovano razglašen: »To je srce njegovega sporočila: da bi Boga dojeli kot usmiljenega očeta, da bi spoved razumeli kot pot k usmiljenemu očetu. V svet je poslal misijonarje usmiljenja. Se spomnim, ko je na začetku svojega pontifikata večkrat ponavljal, da se Bog nikoli, nikoli ne naveliča odpustiti. Prej se mi naveličamo verovati v to. In v naslednjih tednih se je v Italiji kar naenkrat povečalo število spovedi.«
Odprejo se vrata
Močan simbol duhovnosti svetega leta so seveda odprta vrata: »So simbol Kristusa, ki zase pravi: »Jaz sem vrata.« Skozenj vstopamo v nebeško kraljestvo. In v Rimu se bodo odprla vrata nekaterih bazilik, romarji bodo skozi njih vstopali, opravili spoved, prejeli svetoletni odpustek, molili in opravili kakšno dobro delo. To je splošna duhovnost jubilejnega leta.«
Za razliko od prejšnjih let pa bodo sveta vrata tokrat le v Rimu in primerno temu se dežela Lacij in občina Rim z različnimi deli trudita za polepšanje podobo mesta in izboljšanje infrastrukture, saj pričakujejo veliko število romarjev in turistov. In k čemu poziva papež vse kristjane? »Papež je v svoji napovedi preprosto zapisal: Upanje je iskanje dobrega. Poziva nas, da bi teh strahotnih in težkih časih, ko so na številnih krajih vojne in konflikti, ko se je vsaj Cerkev v Evropi in Zahodni Ameriki znašla v nekakšni sistemski krizi, ne izgubili upanja v Kristusa.«
Uradna spletna stran jubileja v devetih jezikih je na voljo od letošnjega maja, s septembrom prihajajo tudi družabne strani in nova aplikacija iubilaeum2025. Papež pa že zre v leto 2033, ko bo minilo dva tisoč let od našega odrešenja. Pustimo se mu presenetiti!