VIDEO: Nataša Pirc Musar pri papežu. Kaj mu je podarila?
Slovenija | 05.12.2024, 12:22 Marta Jerebič
Predsednica republike Nataša Pirc Musar končuje dvodnevni obisk v Rimu. Danes zjutraj jo je v Vatikanu sprejel papež Frančišek. Z italijanskim predsednikom Sergiom Mattarello se bo srečala na kosilu na Kvirinalu. Že včeraj pa se je pogovarjala z velikim mojstrom Suverenega malteškega viteškega reda.
Predsednica republike je v Vatikan prišla že pred osmo uro zjutraj, v pogovoru s papežem se je zadržala 25 minut. »Izjemno izjemno prijeten, topel pogovor s svetim očetom,« je komentirala za medije. Nato jo je sprejel še državni tajnik, kardinal Pietro Parolin.
Teme pogovorov
Kot je sporočil Vatikan, so govorili o odnosih med Slovenijo in Svetim sedežem, izpostavili so nekatera odprta vprašanja med Cerkvijo in državo, vendar ne navajajo katerih. Osredotočili so se tudi na mednarodna vprašanja, s posebnim poudarkom na Zahodnem Balkanu ter konfliktih na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini.
»Sveti sedež se zaveda, kako zelo pomemben je dialog in kultura dialoga. Nenazadnje je kardinal Parolin obljubil, da bo prihodnje leto znova prišel v Koper na forum za dialog in mir na Balkanu. Lansko leto ga je slovenska Cerkev prvič organizirala, drugo leto ponovno in sama se bom z največjim veseljem udeležila te razprave,« je še Pirc Musarjeva še dejala v pogovoru za medije. Več kot govorimo o miru, bolje bo, je dodala. »Seveda je treba narediti še veliko političnih korakov. Vsi skupaj smo se strinjali, da je treba še veliko dela za to, da bomo dosegli mir na trenutno 55 žariščih.«
Darila
Ob koncu srečanja sta si papež Frančišek in predsednica republike Nataša Pirc Musar izmenjala darove. Sveti oče je slovenski predsednici daroval umetniško delo v bronu, ki prikazuje goloba, ki ima v kljunu oljčno vejico in z napisom »Bodite glasniki miru«. Nadalje ji je podaril še tiskane izdaje nekaterih papeževih dokumentov, letošnjo poslanico za svetovni dan miru in knjigo v angleščini Preganjani zaradi resnice – Zgodovina podtalne ukrajinske Grkokatoliške Cerkve. Slovenska predsednica je papežu podarila pladenj iz slovenskega lesa za sadje v obliki srca in zavitek medenjakov.
Srečanje z malteškimi vitezi
Predsednica se je včeraj srečala tudi z velikim mojstrom suverenega Malteškega viteškega reda Fra' Johnom Dunlapom. Pogovarjala sta se o tem, pri katerih humanitarnih projektih bi lahko sodelovali. »Ena od celin, ki smo jo skupaj identificirali za možno sodelovanje je tudi Afrika, predvsem pa naš misijonar Pedro Opeka, ki vedno potrebuje veliko pomoči za skoraj 15.000 otrok, za katere skrbi na Madagaskarju.«
Sicer pa se je viteškemu redu zahvalila za pomoč v Sloveniji. Spomnila je, da so bili prostovoljci društva Malteška pomoč ob lanskih avgustovskih poplavah eni prvih, ki so priskočili na pomoč. Pri pogovoru o vojni v Ukrajini je posebno zaskrbljenost izrazila zaradi napadov na energetsko infrastrukturo. Takšna dejanja so po njenih besedah vojni zločini, potencialno pa tudi zločini proti človeštvu. Pozvala je tudi k takojšnji prekinitvi ognja v Gazi. Ob tem je spomnila, da je Slovenija septembra sprejela deset palestinskih otrok iz Gaze, ki so prišli na zdravljenje. S tem je od leta 2009 pomagala že 207 otrokom iz tega konflikta.