Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Dr. Bogomil Ferfila in dr. Andrej Fink (foto: ARO)
Dr. Bogomil Ferfila in dr. Andrej Fink | (foto: ARO)

Kaj izvolitev Trumpa pomeni za vojaški konflikt v Ukrajini?

Pogovor o | 08.11.2024, 13:53 Andrej Šinko

Združene države Amerike imajo pomembno vlogo na mednarodnem političnem parketu. Ob izvolitvi Donalda Trumpa na predsedniški položaj pa se postavlja vse več vprašanj, kako bi se lahko spremenila ameriška zunanja politika, zlasti glede konflikta v Ukrajini. Analitiki so različnih mnenj, je pa Trumpu za zmago čestital tudi ruski predsednik Vladimir Putin in dodal, da si njegova pobuda za končanje vojne zasluži pozornost.

Napačno sporočilo Putinu

Novoizvoljeni ameriški predsednik Trump je v predvolilni kampanji napovedal, da bo vojno v Ukrajini končal v 24 urah, ni pa želel razkriti načrta. V delu Evrope in Kijevu so zaskrbljeni, da bi se Ukrajino prisililo v premierje pod ugodnimi pogoji za Moskvo, saj menijo, da bi to lahko bilo napačno sporočilo ruskemu predsedniku Putinu.

Tudi pravnik na področju mednarodnih odnosov in politolog dr. Andrej Fink meni, da ne bi smelo priti do sprememb v ameriški politiki do pomoči Ukrajini. »Zato ker ima Putin megalomanske zamisli o povrnitvi sovjetske veličine. To hoče ponovno vzpostaviti. Zato je prišlo do napada na Ukrajino, kar pa je mogoče ustaviti zgolj z NATO-m.«

Časnika The Wall Street Journal in Financial Times sta sicer razkrila, da naj bi Trumpov načrt predvideval, da Rusija obdrži zavzete teritorije, Kijev pa naj bi pristal na večdesetletno odložitev članstva v Natu. Po načrtu naj bi se oblikovala tudi demilitarizirana cona, Združene države bi Ukrajini še naprej dobavljale orožje, Rusiji pa ukinile sankcije.

Ferfila: Ameriška politika do Ukrajine se bo spremenila

Pri omenjenem razkritju je zanimivo tudi to, da je Putin čestital Trumpu za zmago in sporočil, da si njegova pobuda za končanje vojne zasluži pozornost. Politolog dr. Bogomil Ferfila meni, da se bo ameriška politika do Ukrajine zagotovo spremenila, saj se je tamkajšnja politika bolj kot z Ameriko povezala z demokratsko stranko. »In demokratska stranka je Ukrajino, prvič brez Zelenskega drugič pa z njim, uporabila za impeachment Trumpa. In to je bilo dvakrat. Tako da Trump ima osebne zamere. Dajal je orožje Ukrajini, pa ga je Zelenski obtožil, da se vmešava v notranje zadeve.«

Zato bo po besedah sogovornika zagotovo prišlo do neke spremembe v politiki do Kijeva. Vendar pa Ferfila pri tem dodaja, da je ključno da pride do mirovnega dogovora, saj se Rusija bojuje praktično iz svojega ozemlja, relativno dobro pa je glede na sankcije in vojaške potrebe prilagodila gospodarstvo, čeprav je to zaradi vojne do neke mere tudi prizadeto.

Trenutno ni komunikacije

Za čimprejšnje premierje se zavzema tudi madžarski premier Viktor Orban, ki je po zmagi Trumpa na vrhu Evropske politične skupnosti v Budimpešti poudaril, da se povečuje število držav v skupini tistih, ki si želijo mir. Ob tem je pojasnil, da ne gre za zdaj za iskanje dogovora o dolgoročni rešitvi. »To je drugi korak, prvi je ustavitev spopadov, in moja skrb je, da če govorimo in razmišljamo preveč, o dolgoročni povojni mirovni rešitvi lahko zmanjšamo možnost za ustavitev spopadov. Trenutno ni komunikacije, ki je predpogoj za oblikovanje kakršnekoli rešitve, in predpogoj za njo je ustavitev spopadov.«

Srečanja se je udeležil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki se s tem ne strinja in je voditelje na vrhu opozoril, da bi bilo kakršno koli popuščanje ruskemu predsedniku Putinu nesprejemljivo za Kijev in samomorilno za Evropo. Zato se je zavzel za koncept miru skozi moč, ki da je lahko edini uspešen.

Pogovor o
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...