Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Katedrala Notre-Dame (foto: pexels)
Katedrala Notre-Dame | (foto: pexels)

Katedrala vsekakor ne bo enaka kot pred požarom

Cerkev po svetu | 02.11.2024, 06:01 Marta Jerebič

Znamenito pariško katedralo Notre-Dame, ki je bila leta 2019 močno poškodovana v požaru, bodo po petletni obnovi decembra znova odprli za javnost. Po mnenju francoske ministrice za kulturo Rachide Dati pa bi morali turisti za obisk po novem plačati vstopnino.

Vstopnina v višini pet evrov?

Po vsej Evropi morajo ljudje plačati za vstop v najznamenitejše verske zgradbe, je ministrica za kulturo nedavno povedala v pogovoru za francoski Le Figaro. Pojasnila je, da je o tem govorila s pariškim nadškofom. Predlagala mu je, da bi turisti plačali vstopnino v višini petih evrov, s tem bi pridobili približno 75 milijonov evrov letno, kar bi v celoti namenili obsežnemu načrtu za ohranitev sakralne dediščine po vsej Franciji. Pet evrov je na primer treba plačati tudi za obisk katedrale Svete družine v Barceloni.

Nadškof, ki v svoji stolnici še ni mogel maševati

Ali je prišlo do dogovora, ni znano. Kakorkoli, Parižani že nestrpno pričakujejo 7. december, ko bodo katedralo znova odprli, prav tako pariški nadškof Laurent Ulrich, ki ga je papež na to funkcijo imenoval leta 2022 in v svoji stolnici še ni mogel maševati. Nedavno se je z vatikanskimi novinarji sprehodil med gradbenimi odri, ki so jih delavci že začeli odstranjevati, ter predstavil potek obnove.

Konkreten kontrast

Katedrala vsekakor ne bo enaka kot pred požarom, saj je dobila barve, ki jih do zdaj ni imela. V 800 letih je namreč zaradi dima sveč in številnih obiskovalcev postala bolj temna, zdaj bo viden konkreten kontrast v živih in sijočih barvah slik, kamna in očiščenih freskah, je pojasnil pariški nadškof.

Kolektivna človeška pustolovščina

Pri obnovi je skupno sodelovalo več kot 2000 delavcev in strokovnjakov za obnovo umetniških del. Pet let se je tako vsak dan v katedrali znašlo vsaj 500 ljudi, tudi iz konkurenčnih podjetij, a s skupnim ciljem, da ji vrnejo njeno mesto v Parizu in v srcih vernikov. Vodja gradbišča Philippe Jost je povedal, da je bila izvedba del velik organizacijski izziv, ki pa ga je označil za neverjetno kolektivno človeško pustolovščino.

Cerkev po svetu
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...