Tudi obraz mariborske nadškofije dobiva novo lice
Cerkev na Slovenskem | 24.10.2024, 10:58 Rok Mihevc
Duhovniki in diakoni mariborske nadškofije so se v Rogaški Slatini zbrali na tradicionalnih dnevih. Letos so bili posvečeni iskanju novih poti za župnijo prihodnosti.
V ospredju so bili modeli povezovanja in prestrukturiranja župnij, ki jih je Cerkev v Sloveniji v preteklih letih že izvajala, je na Facebook strani zapisal nadškof Alojzij Cvikl. Pri tem so jim z izkušnjami pomagali gostje iz treh škofij, ki so že storili korake, katere v mariborski škofiji še pridejo na vrsto.
Model prestrukturiranja župnij predstavili Rezar, Mozetič in Dolinšek
Voditelj pastoralne službe v celjski škofiji Janko Rezar je predstavil njihov model prestrukturiranja župnij, kako so nekatere mestne župnije združili v eno veliko mestno župnijo, nekatere pa so povezali v to večjo župnijsko skupnost. Ob tem je poudaril pomembnost prilagajanja cerkvenih struktur sodobnim razmeram ter spodbudil k premisleku o novih oblikah pastoralnega delovanja.
Voditelj pastoralne službe v koprski škofiji Ervin Mozetič je predstavil model povezovanja in ukinjanja majhnih župnij kot »model od zgoraj«, saj je nastajal »v pisarnah najvišjih inštanc« in je bil izpeljan v sorazmerno kratkem času. Poudaril je pogum narediti korak, ki je nujen.
Voditelj pastoralne službe v ljubljanski nadškofiji Igor Dolinšek je njihov pristop predstavil kot srednjo pot med celjsko in koprsko škofijo. »Njegova predstavitev je bila za udeležence zelo pomembna, saj je ponudila pogled na bolj uravnotežen pristop k ukinjanju in povezovanju župnij,« je zapisal Cvikl.
Da bi se pot Besede nadaljevala
Vsi trije dnevi so bili duhovno obogateni z obhajanjem skupne evharistije, prosili so za "Duha modrosti, resnice in miru, da bi z vsem spoznali, kaj je Božja volja." Navdih za razprave in iskanje rešitev so črpali iz besed papeža Frančiška, ki v dokumentu Navodilo Pastoralno spreobrnjenje župnijske skupnosti v službi misijonskega poslanstva Cerkve piše: »Da bi se pot Besede nadaljevala, je treba v krščanskih občestvih izpeljati določeno misijonarsko preobrazbo, ki bi bila sposobna spremeniti stvari tako, da bi navade, slogi, urniki in govorica ter vse cerkvene strukture postale struga - bolj kot za samoobrambo - primerna za evangelizacijo sodobnega sveta.«
Obraz nadškofije dobiva novo lice
Dnevi v Rogaški Slatini so lepa priložnost za globok premislek in izmenjavo izkušenj o prihodnosti župnij, je zapisal nadškof in dodal: »Tudi obraz naše nadškofije dobiva novo lice, in kmalu bo potrebno sprejeti sklepe za prihodnost naših občestev.«