Težko je kaj slabšega od pogrevanja starih grehov v odnosu
Za življenje | 14.09.2024, 14:52 Nataša Ličen
Z Markom Juhantom smo se v septembrskem sobotnem dopoldanskem pogovoru dotaknili tudi nasilja v šoli. V ozadju izraza: za dobro otroka gre, je pogosto merjenje moči, čigav prav bo obveljal, je v pogovoru razlagal Marko. Ko se stvari tako zapletejo, da razred ne zmore več delovati in se starši uprejo, so za zaščito otrok pripravljeni narediti marsikaj. Šola mora ob prvi pisni pritožbi v osmih dneh dati staršem jasen odgovor, kakšen je individualni načrt za razrešitev razmer.
"Prva stvar, ki jo moramo vedeti, ko se nasilje pojavi, da se nikoli ne ustavi samo po sebi, tega otroci med seboj ne morejo rešiti. Ne poznam niti enega primera, kjer bi se to zgodilo, vedno moramo poseči odrasli. Kdaj pa posežemo?
Ko začutimo, da tega ne moremo dopuščati. Recimo, ko na sprehodu po parku vidimo otroka enakovredne velikosti v pretepu, dvignemo glas, in če je treba, ju primemo za ovratnik in ju ločimo; kaj pa naj drugega? Ne moremo kar gledati, da se nasilje izvaja, treba je ukrepati. V šolskem okolju mora ukrepati šola. Mora! Ali zmore, je drugo vprašanje."
Znati živeti z drugimi, je danes velika spretnost
Radijske oddaje "Za življenje" povezujejo ljudi, imajo smisel in širši družbeni pomen. Vsak od nas ima velik vpliv na druge, žal premalokrat dobimo povratno informacijo, sliko, da smo pomembni drugim, s tem kar smo in kar počnemo. Tudi naša kultura ni takšna, da bi si to povedali. Rabim te, potreboval sem te, tvojo idejo sem uporabil in je delovala, ... na to pozabljamo, ali si tega sploh ne sporočamo."
V ospredju družine sta starša, ne otroci.
Je samozadostnost sploh(še) vrlina?
"Nekoč davno je bila samozadostnost, prepričan sem, pomembna za preživetje, danes je veliko bolj pomembna spretnost znati živeti z (različnimi) drugimi, ne samo z idealnimi. To prinese kakovost v življenju, da ne ocenjujemo svojega bivanja, svoje lastne uspešnosti, samo po tem, kar gre narobe."
Če se hočemo počutiti slabo, se začnimo primerjati z neprimerljivim.
"Primerjanje recimo v trenutku, ko smo mi sredi dela, morda še zamazani po obleki, z nekom, ki se odpravlja na družabni dogodek, olepšanim od glave do peta, je popoln nesmisel. Čemu le? Mi pa to pogosto počnemo."
Več na povezavi: Vzgoja.si - Marko Juhant - Vse o vzgoji otrok na enem mestu
Poživimo partnerstvo
"Vnašajmo v svoje življenje zanimivosti. Trdno sem prepričan, da je treba vedno znova pridobiti, osvojiti partnerja, narediti zvezo živo, zanimivo. Ne čakajmo, da (samo) problemi začinijo odnos. Prizadevajmo si za boljši odnos, poskrbimo za doživetja, niso daleč in ne nujno draga, poživimo odnos. Kdo doma še igra družabne igre? Ali se greste le tisto znano, pogosto igrico vlečenja starih fasciklov na plano in pogrevanja starih grehov?"