Blagoslov in milost kot cement in železo novega župnišča na Krki
Cerkev na Slovenskem | 30.09.2024, 10:51 Rok Mihevc
Župnija Krka se veseli novega župnišča. Zanj so se hvaležno zahvalili ob zaključku Kozmijanovih dnevov s sveto mašo, blagoslovom in odprtjem ter farnim dnevom. Somaševal je novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference dr. Andrej Saje, slovesnosti so se udeležili tudi podžupan Ivančne gorice Tomaž Smole, predsednik SDS Janez Janša, nekdanji predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel in drugi.
Vezna elementa sta Božji blagoslov in Gospodova milost
Škof Andrej Saje se je v nagovoru oprl na svetopisemske besede »Če Gospod ne zida hiše, se zaman trudijo njeni zidarji.« »Ko ste gradili hišo, ste se med seboj povezali in utrdili krščansko skupnost. Na ta način niste gradili le hiše iz opeke in cementa, temveč duhovno zgradbo Cerkve, ki jo sestavljamo vsi krščeni. Tako, kot sta za hišo vezna elementa cement in železo, sta za našo duhovno zgradbo Cerkve vezna elementa Božji blagoslov in Gospodova milost.«
Cerkev je pozvana, da gre na pot
Za opravljeno delo in napore se je zahvalil župniku in dekanu Dejanu Pavlinu, gradbenikom, obrtnikom in vsem župljanom ter dobrotnikom. Ob tem je spomnil na spodbude papeža Frančiška po prehodu od pastoralne oskrbe ohranjanja sedanjega stanja k udejanjanju misijonskega poslanstva Cerkve. »To je, da naredimo evangelij viden predvsem tistim, ki so izgubili vero in smisel življenja. Cerkev je pozvana, da gre na pot. Ven iz sebe. Je v gibanju! Vsak kristjan, še poudarja papež, je poklican, da gre naproti drugim in vzpostavi dialog s tistimi, ki od nas mislijo drugače, so morda druge vere ali so brez nje.«
Janša: Ste zgled dobre prakse širom po Sloveniji
Slovesnosti se je udeležil tudi nekdanji premier in predsednik SDS Janez Janša, ki je gradnjo projekta označil za zgled dobre prakse tudi širom po Sloveniji. »Ko se zida hiša za tu zemno bivanje, lahko to dejanje poveže ljudi, družino, včasih jo pa tudi razdre. Tukaj vas je to dejanje povezalo, zato je bil objekt zgrajen v rekordnem času. Če bi vsi projekti v Sloveniji šli po podobni poti, potem bi tudi eno leto po poplavah imeli več kot eno hišo zgrajeno za tiste, ki so jo izgubili.«
Vse ključne pridobitve evropske civilizacije so zapisane v Božjih zapovedi
Nov objekt je označil za simbol trdnosti, vere in vrednot, ki so Slovence oblikovale kot narod in jih postavile na svetovni zemljevid. Tudi on se je navezal na svetopisemske besede. »Zidanje hiše na pesku, kar smo Slovenci v prejšnjem stoletju doživljali, je bilo neko dejanje, ki se je hvala Bogu končalo. Zdaj živimo v samostojni državi, ki ima ustavo, ki je, tako kot velika večina ustav demokratičnih držav, zgrajena na desetih Božjih zapovedih. Vse ključne pridobitve evropske civilizacije so zapisane v desetih Božjih zapovedi.«
Zidanje hiše na pesku, kar smo Slovenci v prejšnjem stoletju doživljali, je bilo neko dejanje, ki se je hvala Bogu končalo. Zdaj živimo v samostojni državi, ki ima ustavo, ki je, tako kot velika večina ustav demokratičnih držav, zgrajena na desetih Božjih zapovedih.
Ko zmanjka zidarjev ...
Obstaja pa še hujša stvar od tega, da gradiš hišo na pesku, je naglasil Janša. »Da zmanjka zidarjev. Kajti, če ni zidarjev, hiše ne morete postaviti ne na pesku, ne na skali. Če jo postavite na pesku in jo voda odnese, je mogoč popravni izpit. Ne vedno, včasih pa. Slovenci smo delali popravni izpit in na mnogih področjih ga še delamo. Če pa zmanjka zidarjev, potem je to večji problem in Slovenci imamo danes od vseh problemov največji problem nizke rodnosti. In imamo velik del slovenske politike, ki se tega niti ne zaveda. Ukinili so npr. Urad za demografijo, ki je strateško gledano ena najpomembnejših institucij, celo Evropska komisija ima komisarko.«
Kot svetel zgled je navedel občino Ivančna gorica, ki je postala občina z največjim naravnim prirastkom v državi. »Je občina, kjer domujejo podjetnost, kultura in duhovnost. In kjer znate to združevati. In to uspešno počne tudi vaš župnik. Ste svetal zgled tudi ostalim delom samostojne slovenske države. Nadaljujte po tej poti, vsem, ki se boste družili v tem župnišču, tem župnijskem domu želim veliko kombinacij podjetnosti, kulture in duhovnosti, ker so to trije ključni elementi življenja. Če eno manjka, ni celota. Hvala vam, ker se tega zavedate. To ste dosegli v času, ki ni samoumevno. Bog živi Slovenijo.«
Župnik Dejan Pavlin: Ponos fari, občini, domovini
Nov župnijski dom bo ponos vsem, občini, celotni domovini, pa je naglasil župnik in vodja projekta Dejan Pavlin. »In bo novo veselo stičišče celotnega župnijskega občestva, varen dom različnih skupin in kraj prijetnega druženja vseh ljudi. Naj Bog blagoslavlja vse, ki bodo v ta dom prihajali, ki se bodo tukaj zbirali, delali in živeli.«