Papež: To je naša sramota in naše ponižanje
Svet | 27.09.2024, 14:37 Marta Jerebič
Papež Frančišek, ki je že sinoči iz Luksemburga prispel v Belgijo, bo do nedelje preživel v Bruslju in približno 25 kilometrov oddaljenem kraju Louven. Tam ima sedež ena najstarejših katoliških univerz v Evropi, ki bo prihodnje leto praznovala 600-letnico ustanovitve. Sveti oče je imel sicer prvo srečanje danes v kraljevi palači, kjer sta ga sprejela kraj Filip in kraljica Matilda. Sestal se je tudi z belgijskim premierjem, nato pa nagovoril predstavnike oblasti. Pozval je k miru, obsodil prisilne posvojitve in spolne zlorabe. Po poročanju medijev naj bi se srečal tudi s približno 15 žrtvami zlorab, vendar podrobnosti še niso znane.
Papeža je sinoči v Bruslju pričakalo bolj kislo, deževno vreme. »Ampak prišel je z nasmejanim obrazom,« nam je povedal duhovni vodja Slovencev v Beneluksu dr. Zvone Štrubelj, ki papežev obisk spremlja iz tiskovnega središča.
Na uradnem sprejemu v belgijski kraljevi palači se je zbralo približno 300 predstavnikov oblasti in civilne družbe. Kralj Filip je papeža nagovoril v 3 uradnih jezikih v Belgiji, francosko, nizozemsko - flamsko in nemško.
Sramota zlorab
Iz papeževega nagovora najbolj odmeva omemba škandalov spolnih zlorab, ki jih je označil za sramoto za Cerkev. »Cerkev se mora sramovati in prositi za odpuščanje, poskušati mora rešiti situacijo s krščansko ponižnostjo in storiti vse, da se to ne bi ponovilo.«
Ob ugotovitvi, da študije kažejo, da se večina zlorab zgodi v družini ali športnem ali izobraževalnem okolju, je dejal, da se moramo v Cerkvi sramovati že, če se zgodi ena sama zloraba. »To je naša sramota in naše ponižanje.«
Prisilne posvojitve
Frančiška je pretreslo tudi poročilo o prisilnih posvojitvah med letoma 1950 in 1980, v katere so bile med drugim vpletene ustanove, ki so jih vodile redovnice. Cerkev v Belgiji se je lani že opravičila in naročila neodvisno preiskavo, ocenjuje pa se, da je bilo v tistih letih približno 30.000 otrok odvzetih mladoletnim ali neporočenim materam in prodanih posvojiteljskim družinam brez vednosti ali soglasja mater.
Pekel vojne in demografska zima
Sicer pa je papež v prvem nagovoru poudaril, da je Belgija most za izgradnjo miru in zavračanje vojne. Narodi se morajo učiti iz zgodovine in se izogniti novim katastrofam, je dejal in opozoril, da »smo zelo blizu svetovni vojni«. Molil pa je tudi, da bi stara celina »postavila življenje na prvo mesto«. Po njegovih besedah trenutno gledamo dve katastrofi: pekel vojne in demografsko zimo, pri čemer je Evropejce znova pozval, naj imajo otroke.
Obisk starejših v Domu sv. Jožefa v Bruslju
Obisk katoliške univerze
Papež bo popoldne obiskal nemško govorečo katoliško univerzo v Leuvnu, kjer bo nagovoril akademike in univerzitetne profesorje, jutri popoldne pa se bo mudil še na njeni frankofonski različici v bližnjem mestu Louvain-la-Neuve, ki je nastalo konec 60-ih let prejšnjega stoletja po razprtijah zaradi jezikovne diskriminacije. Dr. Zvone Štrubelj pričakuje, da bo v ospredju papeževega nagovora katoliška identiteta teh univerz. »Imenujejo se katoliške, ampak ta k ... katoliški bolj na tiho izgovarjajo. Jaz pričakujem, da bo papež povedal jasno stališče in dal tudi neke vrste smernice.«