Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Marta Kos (foto: STA)
Marta Kos | (foto: STA)

Poznamo stališča Marte Kos o temah pridobljenega resorja?

Evropska Unija | 18.09.2024, 14:54 Rok Mihevc Slovenska tiskovna agencija

Evropski poslanci iz Slovenije so večinoma zadovoljni, da je naša država dobila resor širitve. So pa tisti iz vrst EPP ob tem kritični do postopka pri nas.

Romana Tomc meni, da gre za zanimiv resor, ki lahko veliko obeta, ne ve pa, kakšna so stališča Marte Kos. Je bila pa kritična do postopka imenovanja slovenskega kandidata, ki je bil po njenih besedah ponižujoč za Slovenijo.

Podobno tudi Branko Grims, ki bi si želel, da bi Sloveniji pripadel kateri od močnejših resorjev, ki razpolagajo z velikimi sredstvi. Marta Kos po njegovih besedah ni ustrezna kandidatka, postopek njenega imenovanja pa je v sramoto Golobu in njegovi vladi, "ki sta iz Slovenije hlapčevsko naredila bruseljski predpražnik".

Mateja Tonina je presenetila "konspirativnost" v procesu imenovanja. »Zdi se, da je to resor, ki ga je vlada tudi želela, o katerem je veliko govorila in na nek način je bilo jasno, da je predsednik vlade vrgel Tomaža Vesela čez ramo v zameno za to, da je Slovenija dobila ta resor.«

Marjan Šarec ocenjuje, da je Slovenija dobila zelo dober resor, saj je ves čas močna zagovornica nadaljnje širitve in je na vseh evropskih zasedanjih to vedno poudarjala.

Irena Joveva meni, da gre za velik uspeh Slovenije, saj je področje širitve v zadnjem času dodatno pridobilo na pomenu in je v času geopolitičnih trenj ter blokovskih delitev ena glavnih prioritet unije, vključno s povojno obnovo Ukrajine.

Matjaž Nemec je za naš radio resor ocenil kot priložnost, ki jo mora Slovenija odgovorno prevzeti. »Ampak do nje je še dolga pot. Marta Kos je po moji oceni kompetentna oseba, ki bi lahko vodila po moji oceni v tem trenutku najpomembnejši resor, ki ga je Slovenija dobila v 20 letih. Lahko bi bila Slovenija zelo pomemben dejavnik pri izoblikovanju širitvenih politik in obnovi Ukrajine v naslednjem obdobju.« Postopki bi se pa lahko vodili bistveno drugače in tudi kot poslanec koalicije s tem nisem bil najbolj zadovoljen, je še dejal.

Da gre za strateško pomemben resor, kjer igra Slovenija, predvsem zaradi vloge na Zahodnem Balkanu, pomembno povezovalno vlogo, pa poudarja Vladimir Prebilič. Želi si, da bi naša država poudarila svojo mirovniško vlogo.

Evropska Unija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...