Jože BartoljJože Bartolj
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc
Nataša Pirc Musar (foto: STA / Bor Slana)
Nataša Pirc Musar | (foto: STA / Bor Slana)

Ali je predsednica mislila resno?

Slovenija | 22.08.2024, 12:08 Tanja Dominko

Jutri bo tudi v slovenskem prostoru odmeval Evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov. Študijski center za narodno spravo, ljubljanska nadškofija in vojaški vikariat na ta dan vabijo na slovesnost, sveto mašo bo daroval ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik.

Na akademiji bo spregovoril Borut Pahor

Zbrali se bodo jutri ob 17. 45 pred ameriškim veleposlaništvom v Ljubljani, položili venec pred zaporniškimi celicami na Beethovnovi ulici in nato pred spomenikom žrtvam vseh vojn na Kongresnem trgu. V ljubljanski stolnici bo ob 18.30 sveto mašo daroval ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik, v stolnici bo nato tudi akademija, na kateri bo kot slavnostni govornik spregovoril nekdanji predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Poslanci in množica ljudi, ki želi počastiti spomin

Direktor Študijskega centra dr. Tomaž Ivešič je ob tem dodal. »Ponavadi se nam pridruži kar nekaj poslancev, tudi evropskih, vidnejši kolegi s fakultet, ponavadi se nam pridružijo tudi drugi raziskovalci, ki se ukvarjajo s totalitarnimi režimi, predvsem pa pričakujemo množico ljudi, ki na ta način počastijo spomin na žrtve totalitarizmov na slovenskem.«

dr. Tomaž Ivešić
dr. Tomaž Ivešić © STA

Želja izvedeti, kje so končali njihovi svojci

Kako Ivešič sam vidi ta dan oziroma delo študijskega centra s pomenljivim naslovom? »Odkar sem prevzel vodenje centra, se vsako leto vse več ljudi obrača na nas, seveda z neko željo izvedeti, kje so končali njihovi svojci ob koncu 2. svetovne vojne, se pravi v povezavi s povojnimi prikritimi grobišči. Sodelavci se trudimo po najboljših močeh zagotoviti čim več informacij z neko željo, da pride tudi do identifikacij.«

Na področju sprave se angažira tudi predsednica

Spomnimo tudi, da se je na področju sprave aktivno angažirala tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je v pogovoru za naš radio med drugim dejala: »Delamo na tem, v ozadju potekajo pogovori, upam, da bomo dosegli neko soglasje. Predvsem delam na pokopu povojno pobitih. Upam, da bomo zmogli toliko zdravega in političnega razuma, da bo do konsenza v politiki prišlo. Lahko pa vam rečem, da je sprava med ljudmi že prisotna.«

Dr. Ivešič: Konkretnega sestanka ni bilo, zadeve stojijo

A kar se tiče pogovorov na temo dostojnega pokopa vseh žrtev dr. Ivešič pravi: »Tega konkretnega sestanka ni bilo, vsaj ne da bi v funkciji študijski center pri tem sodeloval. Sem pa tudi član komisije za vprašanje prikritih grobišč nekako obveščen o teh zadevah, ki pa zaenkrat bolj kot ne stojijo.«

Tega konkretnega sestanka ni bilo, vsaj ne da bi v funkciji študijski center pri tem sodeloval. 

Predsednica misli resno?

Je pa spodbudno vsaj naslednje stališče slovenske predsednice: »Jaz sama sem vedno poudarjala, da je komunizem tisti, ki je sodil med totalitarne režime, jaz s tem nimam prav nobenega problema.« Ali resno misli, bo pokazala tudi s svojimi aktivnostmi ob jutrišnjem dnevu spomina.

Slovenija
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...