Nagovor libanonskim oblastem | (foto: Vatican Media)
Papež oblastem v Libanonu: Bodite delavci za mir
Svet Marta Jerebič
Papež Leon XIV. nadaljuje svoj obisk v Libanonu, kamor je prispel včeraj. Njegovo potovanje v deželo ceder poteka pod geslom: Blagor tistim, ki delajo za mir.« To je bilo tudi v središču nagovora oblastem. »Tukaj je mir želja in poslanstvo, je dar in gradbišče, ki je vedno odprto,« je dejal papež. Poudaril je pomen sprave in resnice na poti do miru, saj se osebne in kolektivne rane v družbi včasih celijo več generacij.
Ozdravljenje spomina
»Če ne bomo delali za ozdravljenje spomina, za zbliževanje tistih, ki so utrpeli krivice, bo težko napredovati k miru. Ostali bi ujeti, vsak v svoji bolečini in svojem načinu razmišljanja,« je dejal in dodal, da morajo oblasti in institucije postaviti skupno dobro pred zasebne ali partikularne interese.
Migracije, mladi, ženske
Papež je v nagovoru izpostavil tudi izziv izseljevanja mladih zaradi gospodarske nestabilnosti in priznal prispevek žensk družbi, ki imajo po njegovih besedah »posebno sposobnost za vzpostavljanje miru«.
Na letalu v Bejrut
Papež je včeraj med letom iz Carigrada v Bejrut odgovoril na nekaj vprašanj novinarjev. Poudaril je, da ima Turčija pomembno vlogo pri vzpostavljanju miru na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini. Povedal je tudi, da so se s predstavniki krščanskih Cerkva v soboto pogovarjali o morebitnih prihodnjih srečanjih. Sprejeli so zamisel, da bi se leta 2033, ob 2000-letnici Kristusovega vstajenja, zbrali v Jeruzalemu.



