Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tone GorjupTone Gorjup
Ekonomija, denar, trgi (foto: Pixabay)
Ekonomija, denar, trgi | (foto: Pixabay)

Borze in njihova nihanja

Novice | 06.08.2024, 15:41 Tanja Dominko

Dogajanje na svetovnih borzah ni spodbudno. Številni imetniki vrednostnih papirjev so zaskrbljeno pogledovali proti rdečim številkam, padci so bili včeraj res globoki. Da gre za normalno dogajanje, ob tem pravi član uprave NLB Skladov Blaž Bračič. Da povečanje nihanj še ne pomeni razloga za paniko, mirijo tudi upravitelji Generali Investments.

Kaj se dogaja z delniškimi trgi? Včeraj so številne borze beležile padce indeksov, tokijski indeks Nikkei je nazadoval za 12,4 odstotka, globoko v rdečem so bile tudi evropske borze, a indeksi so vseeno beležili manjše padce. Danes je slika nekoliko boljša, Nikkei je beležil odboj in na začetku pridobil 10 odstotkov, pozitiven začetek je bil tudi na evropskih borzah. Kaj pravijo analitiki o razlogih za nihanja?

Član uprave NLB Skladov Blaž Bračič vidi več dejavnikov. Kot prvega je omenil rast jena in zvišanje ključne obrestne mere na Japonskem, s čimer so se tam zaključile priljubljene transakcije, imenovane carry-trade. Gre za izposojanje v državah z nizkimi obrestnimi merami in poceni valutami, nato pa vlaganje v vrednostne papirje v drugih državah. Drugi dejavnik za današnje dogajanje na borznih trgih so po njegovih besedah nekoliko slabši gospodarski podatki iz ZDA, zlasti tamkajšnjega trga dela. V ZDA so namreč objavili, da so julija odprli 114.000 novih delovnih mest, potem ko so jih junija po popravljenih podatkih 179.000. Stopnja brezposelnosti se je zvišala za 0,2 odstotne točke na 4,3 odstotka, kar je najvišje po oktobru 2021. Kot je povedal Bračič, so borzniki tovrstne novice v preteklosti v luči pričakovanja začetka zniževanja obrestnih mer sprejemali pozitivno, "tokrat pa je to povzročilo nekoliko več panike". Tretji razlog so po njegovih besedah tehnološka podjetja, katerih delnice so letos močno porasle. "Rezultati so sicer odlični, vseeno pa niso čisto dosegli pričakovanj in tudi iz tega naslova smo beležili kar nekaj korekcije", je utemeljil. Meni, da omenjeni dejavniki ne bodo dolgoročneje vplivali na borze, bodo pa prihodnja gibanja odvisna od dogajanja na Bližnjem vzhodu.

S tem se strinja tudi Aleš Lokar, vodja upravljanja delniških naložb v Generaliju. Nekaj nepredvidljivih dni in tednov je še pred nami, saj so pred nami sestanki centralnih bank, geopolitične napetosti in prihajajoče ameriške volitve.

»Petrost na Bližnem vzhodu raste, pred nami so ameriške volitve, ki imajo zelo velik vpliv še posebej na kapitalske trge izven ZDA. Kot vemo, en kandidat napoveduje dodatne carine. Tako da jaz pričakujem, da bodo avgust, september, tudi še oktober, zelo negotovi. Do konca leta se bo stanje umirilo, stabiliziralo in jaz mislim, da ni videti neke pretirane bojazni za kapitalske trge.«

In kako je na slovenskem borznem parketu? Tudi tam je zaznati padec, kar je verjetno posledica splošnega vzdušja, čeprav slovenske delnice ponavadi niso povezane z nekimi globalnimi dejavniki, vsaj na kratek rok ne. »Na dolgi rok pa se slovensko gospodarstvo, ki je majhno in odprto, ne more izogniti trendom v Evropi, zlasti v Nemčiji, in tudi ne širše po svetu," je dejal Bračič. Se je pa verjetno splošen sentiment vendarle odrazil tudi na Ljubljanski borzi in "vlagatelje pripeljal do tega, da unovčijo določene dobičke". Bračič poziva, naj ohranimo mirno kri. Tudi upravitelji pri Generali investments vlagateljem svetujejo- brez panike. Obrestne mere in ekonomska aktivnost sta ključna in oba sta še naprej naklonjena vlagateljem, poudarja Lokar. Da so pretirana čustva pri vlaganju pogosto sovražnik, pa je že staro pravilo.

»Dejstvo je, da pretirana čustva na kapitalskih trgih, oziroma pri vsakem vlaganju in naložbah nekako niso zaželena, oziroma lahko škodljivo vplivajo na izplen, tako da tudi na borzah je enako in jaz mislim, da je treba mogoče malo stopiti stran od teh dnevnih dogodkov, pa s trezno glavo pogledati, kaj se je zgodilo v zadnjem letu, dveh, kaj pričakujemo, v katero smer grejo. In kot sem rekel, glavno na kapitalskih trgih za dolgoročnejšo uspešnost je, da ocenimo, kaj počnejo centralne banke, kako gre gospodarstvu. V končni fazi, kaj so trendi? Tudi ti zadnji nihaji niso spremenili globalnih trendov, se pravi, prodor tehnoloških podjetij, razvoj umetne inteligence, na zdravstvenem področju je prodor zdravila za debelost, potem imamo na trgih v razvoju trende, da raste srednji sloj, ki troši vse več.« Tako je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal Lokar in dodal, da če nekako zasledujemo cilje oziroma investiramo po tej logiki, ni nobene bojazni. »In ti kratkoročni nihaji v bistvu ponujajo nakupno priložnost.«

Novice
Dojenček (photo: Aditya Romansa / Unsplash) Dojenček (photo: Aditya Romansa / Unsplash)

V Ljubljani lani posebnost med rojstvi. Kakšna?

Prva novorojenčka v letošnjem letu sta se minuto čez polnoči rodila v porodnišnici v Ljubljani. Oba sta dečka, enemu je ime Jakob, drugemu pa Jakub, so za STA povedali v porodnišnici, kjer so se ...

Revščina, denar, pomoč (photo: Pixabay) Revščina, denar, pomoč (photo: Pixabay)

Vladno tanjšanje denarnic tudi v letu 2025

Novo leto pa prinaša tudi nove podražitve. Vlada Roberta Goloba, ki je za letos napovedala nove davke je zvišala tudi RTV-prispevek za deset odstotkov, tako da bo znašal 14,02 evra. Predstavniki ...

Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice) Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice)

Slovenske železnice v novo leto z novim voznim redom

Pred koncem starega leta smo v Svetovalnici odprli nove vozne rede slovenskih železnic. Ali bodo tudi v prihajajočem letu potniki čakali na vlake zaradi zamud? Kakšni so glavni razlogi zanje? Kako ...

Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay) Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay)

Človeštvo še lahko preživi?

Evropa in Zahodni svet sta po besedah strokovnjakov že globoko po demografskem prehodu, omenjeni prehod se je zgodil tudi v državah nerazvitega sveta. Število prebivalcev trenutno narašča le še v ...