O umetni inteligenci in zdravi politiki
Novice | 15.06.2024, 23:03 Helena Križnik
Papež Frančišek se je udeležil vrha skupine G7, ki ga je gostila italijanska premierka Giorgia Meloni. Je prvi sveti oče, ki je nagovoril voditelje sedmih gospodarsko najrazvitejših držav. Z nekaterimi se je srečal tudi na štiri oči.
Umetna inteligenca prinaša priložnosti in tudi nevarnosti
Papež Frančišek je na vrhu v Apuliji sodeloval na razpravi o umetni inteligenci. V svojem zgodovinskem nastopu je sporočil, da prinaša tako priložnosti kot tudi nevarnosti. Umetna inteligenca tehnično izbira med več možnostmi, pri čemer se opira bodisi na dobro opredeljena merila bodisi na statistične sklepe, je spomnil sveti oče. Ljudje pa, tako je dodal, ne le izbiramo, ampak smo v svojem srcu sposobni odločanja. Zato morajo biti po njegovih besedah pomembna vprašanja vedno prepuščena človeški osebi. Gre za človekovo dostojanstvo, je poudaril. »Človeštvo bi obsodili na prihodnost brez upanja, če bi ljudem odvzeli sposobnost odločanja o sebi in svojem življenju ter jih obsodili na odvisnost od izbire strojev.«
Smrtonosno avtonomno orožje je treba prepovedati
Papež Frančišek je kot primer navedel razvoj smrtonosnega avtonomnega orožja, ki lahko vzame človeško življenje brez človeškega prispevka. V luči trajajočih oboroženih sporov je menil, da ga je treba končno prepovedati.
Z zdravo politiko v uporabo umetne inteligence v dobro človeštva
Sveti oče verjame, da se lahko le zdrava politika, ki vključuje najrazličnejše sektorje in znanja, spopade z izzivi in obljubami umetne inteligence ter ustvari pogoje, da bo uporaba te tehnologije v dobro človeštva mogoča in rodovitna. Pojasnil je, da cilj ni zadušiti človeške ustvarjalnosti in idealov napredka, ampak usmeriti to energijo po novih poteh.