Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Družina (foto: PixaBay)
Družina | (foto: PixaBay)

Madžarska v medijih predstavljena kot diktatura, v resnici pa …

Svet | 19.05.2024, 11:00 Marta Jerebič

Sprejetje zakona o evtanaziji ima strašljive posledice v državah, ki so takšne zakone že sprejele, poudarja član Lordske zbornice Združenega kraljestva, lord David Alton. O tem je nedavno govoril članom Komisije za laike, družino in življenje, ki deluje pod okriljem Sveta evropskih škofovskih konferenc. Slovenijo je na seji, ki je potekala po spletu, zastopal tajnik Urada za družino pri Slovenski škofovski konferenci Luka Mavrič. Z njim smo govorili tudi o podpori družini na evropski celini.

Ko je enkrat sprejet zakon, ki določa „pravico“ do pomoči pri samomoru za nekatere posameznike, je nemogoče to „pravico“ odreči drugim skupinam, besede lorda Davida Altona povzema Luka Mavrič. »Zato se je umiranje s pomočjo razširilo na depresivne ter na dojenčke in otroke v Kanadi, na Nizozemskem in v Belgiji. Dejstvo je, da spolzek teren ni naključen, ampak neizogiben.«
Lord Alton je poudaril tudi, da paliativna oskrba ni tako široko dostopna, kot bi bilo idealno. Ostareli se zato ob zakonih o evtanaziji čutijo pod pritiskom, saj ekonomska logika v ostarelih vidi le strošek. Ni naključje, da je podpora pomoči pri umiranju vedno najmanjša med starejšimi in invalidi," je predavanje lorda Altona še povzel Mavrič.

Z Lukom Mavričem pa smo govorili tudi o podpori družini na evropski celini. Tu velja izpostaviti Madžarsko. »V naših medijih je bolj ali manj predstavljena kot diktatura. V resnici pa je to država, kjer se najbolj trudijo za to, da je mladim parom, ki želijo ustvariti družino, to tudi omogočeno. Imajo recimo zelo ugoden hipotekarni kredit za stanovanje, da si ga lahko privoščijo. Z vsakim otrokom pridobijo tudi določena državna sredstva, spodbude, olajšave. Pri njih je to dobro poskrbljeno in se rodnost dviguje. Mlade družine se tudi lažje odločajo za še kakšnega otroka več, kar je spodbudno. Na eni strani iz Evrope slišimo, kako moramo sprejeti nove azilante zaradi potrebe po delovni sili, ker rodnost pri nas upada in smo v to prisiljeni, po drugi strani pa vse naredimo, da je manj otrok. Govorimo, kakor da se ne da nič narediti. Madžarsko poglejmo, pa vidimo, da se da marsikaj narediti,« je v pogovoru še povedal Luka Mavrič.

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete na tej povezavi:

Svet
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...