Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Skrbno izbirajmo obutev.  (foto: PixaBay)
Skrbno izbirajmo obutev. | (foto: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Svetovalnica | 19.04.2024, 14:54 Nataša Ličen

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si za nego nohtov na nogah in stopal ne vzame dovolj časa, težav na tem področju pa je veliko.

V starosti se pozna kaj smo delali v mladosti

Vsak tretji Slovenec se vsaj enkrat sreča z vraščenim nohtom, kar osemdeset odstotkov ljudi po svetu pa se srečuje s tovrstno težavo, tudi s potenjem nog, z bradavicami, otiščanci (kurjimi očesi) in podobnim, kar prizadene stopala in prste na nogah. Poznamo osnovne prijeme v vsakokdnevni higieni omenjenega dela našega telesa?

Uporabljajmo nogavice iz naravnih materialov, ki jih redno menjamo. Operemo jih na visoki temperaturi, ker s tem preprečimo prenos slabih bakterij, tudi glivic. Higiena je zelo pomembna.

Sprememba naredi spremembo

Vida Ozis, direktorica Centra medicinske pedikure AN.NIKA: »Do vraščenega nohta pride najpogosteje zaradi nepravilnega striženja, tudi potenja, nepravilne obutve, dednosti in glivičnega obolenja. Struktura nohta se spremeni, zarije se v kožno gubo in začne boleti. Ko noht preseka kožo, je vdor bakterij dosti hitrejši in začne se vnetje. S tem problemom se ukvarjam že več kot dvajset let, razvila sem medicinsko sponko, ki je podprta tudi s strani zdravstva, to je medicinska žička, ki na nežen način pomaga dvigniti noht, ga usmeriti k pravilni rasti in ostaja na nohtu dokler le-ta ne zrase v pravo obliko. Ob ugotovitvi težav, prvi sanaciji in postopkih, je potrebna nadaljna pravilna obravnava naših stopal.«

Vida Ozis, strokovnjakinja medicinske pedikure, direktorica Centra AN.NIKA
Vida Ozis, strokovnjakinja medicinske pedikure, direktorica Centra AN.NIKA © NL

Glivično obolenje je lahko nalezljivo

»Večja verjetnost za prenos bolezni je ob slabšem imunskem sistemu. Glivice nastanejo tudi zaradi potnih nog, če smo dlje časa obuti se stopala rada pregrejejo, zato priporočamo pogostejše menjavanje nogavic, tudi umivanje nog, pogosteje se preobujmo – tudi v udobnejšo obutev, ne bodimo ves dan v istih čevljih. Naše poslanstvo je osveščanje posameznika o negi in skrbi stopal. Pravilno svetovanje je naša osnovna naloga, stopala so zelo pomembna, da nam bodo lahko dobro služila čez dan, je treba dobro skrbeti zanje

Takoj, ko pride obdobje za lažjo, odprto obutev, sem v njej.

Osnovna nega stopala in nohtov na nogah ter in nakup obutve

»Dobro omivanje!, – marsikdo tega ne razume povsem jasno, noge si je treba dobro namiliti in jih dobro osušiti, saj s s tem onemogočamo glivicam in ostalim bakterijam, da bi se v vlažnem okolju lahko razvili. Dobro osušeno stopalo je pomembno tudi v preprečevanju pojava žuljev. Prav tako bodimo modri pri nakupu obutve, ne bodimo obremenjeni s številko. Stopimo na papir, zarišimo stopalo, dodamo centimeter, ter s tem modelom vstopimo v trgovino. Pogosto kupujemo pretesne čevlje. V obutvi se moramo dobro počutiti. Izbirajmo stabilno obutev – posebej starejši, naj bo iz prijetnih, ne trdih materialov.

Skrb za stopala in nohte na nožnih prstih, ter vsakodnevna nega, se nam bosta obrestovali.
Skrb za stopala in nohte na nožnih prstih, ter vsakodnevna nega, se nam bosta obrestovali. © PixaBay

»Glede nohtov pa, res je treba pogledati obliko prsta, saj je noht tej prilagojen. Porežemo naravnost, konice pa popilimo v kotu 45 stopinj, ne porežimo jih pregloboko, pustimo nekaj nohta za zadnjo gubo podnohtnice, ker ta preprečuje vdor bakterijam. Pojdimo k strokovnjaku, poudarjam: govorimo o medicinski pedikuri, da nam naredi osnovno nego, reši morebitne težave in pokaže, kakšni so nadaljni postopki, da se težave ne ponovijo.«

Obutev kupujmo popoldne, ker je takrat naša noga že utrujena - kot hrbtenica se seseda tudi naše stopalo, zato je popoldne slika našega stopala realnejša in bo zato tudi izbira obutve optimalnejša.

Namakanje nog v žganju, divjem kostanju in kisu?

»Poslušalci se se oglasili v oddajo z zgoraj naštetimi nasveti. Go. Vida odgovarja: »Z negovalnimi kremami negujemo in nahranimo kožo na stopalih in nohtih. Agresivnih sestavin, kot je žganje, se sama sicer izogibam. Vedno rečem, manj je več. Prisegam na naravne sestavine. Potrebna je tudi vztrajnost, glivice ne bomo odstranili v tednu ali mesecu dni. Lahko traja leto ali več za odpravo glivic. Skrbno izbirajmo obutev, nogavice, skrbimo za redno higieno – redno umivanje nog, skrbimo za dober imunski sistem, ker ta onemogoča razvoj vnetij in ostalih težav. Naj bodo tudi naša stopala čim več na svežem zraku.«

Trda koža

»Glede trde kože ne smemo pretiravati, mnogi je odstranijo preveč. Bosonoštvo je zdravo, je refleksoterapija, ki spodbuja. Na stopalih je odsev zdravja, kažejo naš odnos do sebe. V genih imamo držo, marsikaj pa lahko naredimo tudi sami. O negi stopal bi morali osveščati že malčke, kako pomembno je da si jih ne grizejo.«

Poslušalec je podelil nasvet, da vsak drugi teden noge namoči v mlačno vodo, ki ji doda sodo bikarbono, malo kamene soli in kisa. Splakne z mrzlo vodo in pravi, ob takšnem postopku se odvečna koža sama odlušči. Go. Vida je v odgovoru dejala: »Karkoli storite za svoja stopala je pohvalno, dobro je poslušati svoje telo, a bodimo previdni, da z nekimi pripravki ne naredimo več škode kot koristi, si pa poslušalec s prej omenjeno kopeljo tudi ustvari alkalno, bazično okolje.«

Svetovalnica
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...