Ustavni sodnik Klemen Jaklič o pomenu evropskih volitev in stanju demokracije v Sloveniji
Slovenija | 18.04.2024, 08:58 Alen Salihović
V oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« smo gostili ustavnega sodnika prof. Dr. Dr. Klemena Jakliča (Oxford ZK, Harvard ZDA). Z njim smo se pogovarjali o možnosti tujih vplivov na evropske volitve, o stanju demokracije in o njegovem odklonilnem ločenem mnenju na temo tožbe Mojce Šetinc Pašek in Eugenije Carl proti Janezu Janši. Jaklič glede slednjega pravi, da je ustavno sodišče nekonsistentno. Spregovoril pa je tudi o odločitvi sodnikov v zvezi z razveljavitvijo dela zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), ki ureja volitve v KGZS.
Uvodoma je Jaklič kritično ocenil napovedane ustavne spremembe na področju imenovanja sodnikov. Strinjal se je, da so reforme v pravosodnem sistemu Slovenije nujne, vendar je ključno prepričati širši politični in strokovni prostor o njihovi pomembnosti.
Pogovarjali smo se tudi o globalnih dogodkih, kot je eskalacija napetosti na Bližnjem vzhodu in vojna v Ukrajini. Presenetila ga je eskalacija napada s strani Irana, kar kaže na resno nevarnost za stabilnost regije. Analizirali smo tudi vpletenost tujih akterjev, kot sta Rusija, Kitajska in Iran, v volilne procese, kar je še posebej aktualno v luči prihajajočih evropskih volitev.
Resnični nauk zadeve “Pašek-Šetinc” - javnosti prikrito odklonilno ločeno mnenje: https://t.co/7WyE8PGU3r
— Klemen Jaklič (@kjaklic) March 26, 2024
In celota odločitve US: https://t.co/pt4S2qd3N2