Politolog Haček o referendumih in vladnem preusmerjanju njenih neuspehov
Slovenija | 27.04.2024, 05:30 Alen Salihović
Minuli teden je bil politično zelo vroč. Napadi na ustavnega sodnika Klemena Jakliča, afera Dars in NSi ter s strani vladajoče Svobode izsiljeni referendumi na dan evropskih volitev so teme, ki so razgrele vse strani. Za komentar dogajanja smo vprašali profesorja na Fakulteti za družbene vede dr. Mira Hačka.
Dr. Haček je glede referendumov dejal, da je težko napovedati, kateri volivci se bodo dejansko aktivirali in za katero stranko bodo glasovali. Predvolilna kampanja bo verjetno obravnavala različne teme, kot so uporaba konoplje, evtanazija in manj o preferenčnih glasovih. Pričakuje se, da bo manj govora o tipičnih evropskih temah, kot so zeleni prehod, zunanja politika in varnost.
Poudarja, da je tokratni referendum posvetovalne narave, kar pomeni, da njegovi rezultati politike ne zavezujejo. Volivcem je treba jasno povedati, da njihova udeležba ne bo nujno vplivala na odločitev državnega zbora, ki lahko sprejme tretjo rešitev ne glede na izid referenduma, je dejal. Opozoril je tudi na pomembnost ločevanja med referendumom in evropskimi volitvami.
Karkoli bi rekel, bi bilo za bodečo nežo 😜 https://t.co/JLimtduXWd
— Žiga Turk (@ZigaTurk) April 26, 2024
Podnaslov na mmc rtvslo: "Ustavni sodnik Klemen Jaklič je imel med opravljanjem funkcije kar 6 let tudi popoldanski espe, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost."
— Miro Haček (@MHacek) April 19, 2024
Šel pogledat Zakon o ustavnem sodišču, 16. člen, in ugotovim, da je za besedno zvezo…
Glede na napad predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič na ustavnega sodnika dr. Klemena Jakliča pa meni, da bi morala predsednica državnega zbora bolj premisliti o svojih besedah, da bi se izognila potrebi po opravičilu. Poleg tega opozarja, da se pozornost odvrača od pomembnih političnih vprašanj s strani vladajoče stranke.
Koliko sprenevedanja in tudi neresnic v enem samem kratkem intervjuju. Za zlorabo posvetovalnih referendumov kriv matični odbor, ustavnega sodnika pa tudi ni pozvala k odstopu #kozmicnidez https://t.co/vQxPn6cUtR
— Miro Haček (@MHacek) April 26, 2024
Na koncu je dejal še, da je pomembno razmisliti o tem, ali je za Slovenijo dobro imeti tako močno vladajočo stranko, saj to lahko vpliva na politični sistem države. Skozi politično strategijo vladajoče stranke opaža pomanjkanje resnih reform in rezultatov, kar lahko vodi v agresivno vedenje. Naša država se sooča s izzivi, ki jih prinaša premočna stranka v parlamentu, kar zahteva celovito razmislek o prihodnosti političnega sistema in države, je še dejal.
Ustava določa, da vladajoče stranke ne morejo kar odstaviti ustavnega sodnika, ki jim povzroča težave z ločenimi mnenji in opozarjanjem na zlorabe v medijih. Urška Klakočar Zupančič in Mladina v težavah. https://t.co/3wreYzNK4d
— peter jancic (@peterjancic) April 25, 2024