Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Avtorji: Katja Aljaž, mag. inženir arhitekt Matej Mejak, univerzitetni diplomirani inženir arhitekture, Janez Flerin, študent arhitekture (foto: Ministrstvo za solidarno prihodnost)
Avtorji: Katja Aljaž, mag. inženir arhitekt Matej Mejak, univerzitetni diplomirani inženir arhitekture, Janez Flerin, študent arhitekture | (foto: Ministrstvo za solidarno prihodnost)

Lastnikom v poplavah uničenih hiš na voljo 12 rešitev nadomestitvenih gradenj

Novice | 18.04.2024, 11:50 Marjana Debevec

Končan je arhitekturni natečaj za popoplavne nadomestitvene stanovanjske stavbe. Ministrstvo za solidarno prihodnost je rešitve poiskalo v sodelovanju z zbornico za arhitekturo in prostor. Rezultate so predstavili na dopoldanski novinarski konferenci.

Ministrstvo za solidarno prihodnost želi po besedah državnega sekretarja Klemna Ploštajnerja upravičencem do nadomestitvenih gradenj zaradi v lanskih ujmah uničenih hiš omogočiti izbiro doma, ki bo sodoben, finančno dostopen in kakovostno načrtovan.

»Cilj nadomestitvenih gradenj ni samo, da zagotovijo streho nad glavo, ampak predvsem, da zagotovijo tako kakovostno bivanje kot varnost nove lokacije, na kateri bodo ti objekti postavljeni, ter tudi, da se bodo kakovostno umeščali v prostor ter zagotovili trajnostni razvoj prostora,« je pojasnil ob današnji predstavitvi rezultatov arhitekturnega natečaja.

Umeščanje hiš v nestabilno okolje

Pri njegovi izvedbi je ministrstvo sodelovalo z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije. Predsednik Jernej Prijon je pojasnil, da imajo po izvedbi natečaja pred seboj odgovor stroke na vprašanje, kakšna naj bo individualna gradnja v slovenskem prostoru prihodnosti.

»Ta je vsekakor drugačna, kot so bile hiše, ki smo jih gradili v preteklosti. Danes moramo ob umeščanju in gradnji objektov odgovarjati na povsem nove standarde ohranjanja narave, družbene odgovornosti in dolgoročne vzdržnosti, in to z umeščanjem v okolje, ki je nestabilno in po zadnji naravni ujmi ponekod močno prizadeto,« je poudaril.

Trg pa bo odločil, kaj bo obstalo in če se bo to izkazalo za primerno, bo uporabno tudi za prihodnost, je še pojasnil.

Dvojček - Savinjska regija
Dvojček - Savinjska regija © Ministrstvo za solidarno prihodnost

Na prvem mestu varnost in odpornost na ekstremne vremenske pojave

Po besedah vodje službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjana Šefica je še vedno na prvem mestu varnost ljudi. »In seveda hkrati povečevanje odgovornosti posameznih območij, pa s tem seveda tudi celotne Slovenije na vse podnebne spremembe, ki se ta trenutek dogajajo in seveda tudi v smislu pričakovanja morebitnih nadaljnjih takšnih in podobnih ekstremnih vremenskih pojavov.«

Šefic je še pojasnil, da bodo cenitve objektov stekle naslednji ponedeljek.

Novice
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media) Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media)

Tu lahko v živo spremljate dogajanje v Vatikanu

Dogajanje v Vatikanu lahko v živo spremljate 24 ur na dan preko YouTube kanala. Oči svetovne javnosti so tja še posebej oprte v teh dneh, zato povezavo do oddajanja v živo lahko najdete tudi v članku.