Matej Tonin: Vsak dan aktualne vlade, je za Slovenijo izgubljen dan
Slovenija | 18.11.2023, 10:40 Alen Salihović
»Slovenija je v globoki politični krizi,« je v sredo, v pogovoru za naš radio, dejal prvak NSi Matej Tonin. Kritičen je bil do novih obrazov, ki ne prinašajo nič dobrega. Sicer pa so člani NSi danes zbrani na programskem kongresu stranke. V Športni dvorani pri Osnovi šoli Horjul so predstavili programska izhodišča, ki bodo temelj strankinega programa pred junijskimi volitvami v Evropski parlament, dotaknili pa se bodo tudi aktualnih problemov in izzivov v Sloveniji.
V težkih trenutkih je potrebno najti tudi posebne rešitve, je v sredinem Pogovoru o dejal Tonin. »Potrebno je, da se s težavami soočimo hitro in učinkovito, saj je vsak dan, ko se mučimo s to vlado, za Slovenijo izgubljen dan. Že celo zadnje desetletje se soočamo z imenovanjem novih obrazov, ki ustvarjajo visoka pričakovanja, nato pa zelo hitro rodijo velika razočaranja. Tako je tudi v primeru Roberta Goloba. Tej vladi ni uspelo narediti in premakniti ničesar.«
V Horjulu programski kongres NSi
Tonin je v nagovoru članstvu, zbranem na današnjem programskem kongresu v Horjulu, izpostavil, da so se zbrali "v času martinovanja, da si nalijemo čistega vina, da si povemo stvari brez olepševanja in brez politične korektnosti". Prepričan je namreč, da v Sloveniji spremljamo politični kaos, realnost pa je kruta. "Vlada je doslej nanizala osupljive dosežke, zaradi katerih je Slovenija manj privlačna, bolj nevarna in bolj zbirokratizirana," meni. A po mnenju prvaka NSi v Sloveniji ni vse slabo, težava ni v ljudeh, temveč v gospodarjenju z državo. Kongres lahko spremljate v živo.
Nujnost zdravstvene reforme
Tonin ni mogel mimo obljub o zdravstveni reformi, ki je bila ključna za vladajočo koalicijo in dejal, da na njej pade ali obstane in Slovenija to reformo nujno potrebuje. »Na področju zdravstva se praktično ne dogaja v tem trenutku nič. Govorili so tudi o drugih stvareh, ki naj bi jih naredili, ampak vse to je ostalo samo pri besedah. Izjemno uspešni pa so bili pri uvajanju novih davkov. Namesto, da bi podjetjem in gospodarstvu v tem težkem obdobju olajšali delovanje, ga še dodatno stiskajo z novimi obremenitvami.«
Ocenjuje, da je vsaka vlada močna toliko, kot ima podpore v državnem zboru. »Za rešitev politične krize, v kateri je Slovenija, se večkrat omenja predčasne volitve, ki so zelo enostavna in privlačna rešitev. So pa najmanj verjetne, saj zanje potrebujemo dve stvari: odstop predsednika vlade, ki je malo verjeten in ne izglasovanje njegovega naslednika. V to oboje močno dvomim. Mnogo večja verjetnost pa je, da se oblikuje neka drugačna koalicija znotraj te sestave parlamenta. Za to pa bi se morala povezati celotna opozicija.«
V Pogovoru o je spregovoril tudi o aktualnem dogajanju na desni sredini, sodelovanju z Janezom Janšo in Markom Balažicem, o tem ali so pri kadrovskih zadevah sodelovali z Gibanjem Svoboda, pa tudi o odstopu njihovega člana z mesta predsednika uprave Darsa Valentina Hajdinjaka, pripravah na evropske volitve ter vojnah v Izraelu in Ukrajini.