Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež Frančišek na rimskem vojaškem pokopališču (foto: Vatican Media)
Papež Frančišek na rimskem vojaškem pokopališču | (foto: Vatican Media)

Papež na rimskem vojaškem pokopališču

Svet | 02.11.2023, 13:59 Marta Jerebič

Cerkev se 2. novembra, pa tudi že 1. novembra popoldne, spominja vseh vernih rajnih. Papež Frančišek je dopoldne sveto mašo daroval na rimskem vojaškem pokopališču, kjer je poudaril, da je vojna vedno poraz. Slovesnosti na odprtem, med dežjem in soncem, se je udeležilo približno 300 ljudi - duhovniki, družine, ostareli, vojaki in predstavniki oblasti, med njimi rimski župan.

Papež Frančišek se je na pokopališče pripeljal v invalidskem vozičku, s šopkom belega cvetja, ki ga je položil ob grob nekega vojaka, ki je umrl pri 28-letih, nato pa obe roki združil v molitvi in pot nadaljeval po travniku med drugimi nagrobniki padlih vojakov iz Comonwealtha.

Papež Frančišek na rimskem vojaškem pokopališču
Papež Frančišek na rimskem vojaškem pokopališču © Vatican Media

 »Pogledal sem starost teh padlih. Večina je bila med 20 in 30. To so bila prekinjena življenja. In pomislil sem na starše, na matere, ki so prejele pismo z besedilom : »Gospa, v čast mi je povedati, da imate sina heroja« - »Ja, heroja, ampak so mi ga vzeli«.

© Vatican Media

Enako se dogaja danes, je opomnil papež. Koliko mrtvih tudi v naši bližini. Koliko pretočenih solza ob prekinjenih življenjih. Zato je znova ponovil poziv. »Danes ob misli na pokojne prosimo Gospoda za mir, da se ljudje ne bi več pobijali v vojnah. Veliko nedolžnih mrtvih, veliko je vojakov, ki tam pustijo svoja življenja. Vojne so vedno poraz. Vedno. Ni popolne zmage. Da, eden premaga drugega, ampak ... – za tem je poraz cene, ki jo je potrebno plačati,« je papež dejal v kratkem nagovoru brez vnaprej napisanega besedila.

Sveta maša na rimskem vojaškem pokopališču
Sveta maša na rimskem vojaškem pokopališču © Vatican Media

Pred vrnitvijo v Vatikan se je kratko ustavil še na nekatoliškem pokopališču v Rimu Acattolico. Nastalo je leta 1716 z odobritvijo papeža Klemena XI., da bi nekatoliškim tujcem omogočili pokop v prestolnici. Imenuje se tudi "Pokopališče umetnikov in pesnikov", saj so tam zadnje počivališče našli številni predstavniki kulturnega sveta.

Svet
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...