Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Mag. Branko Cestnik in dr. Gabriel Kavčič (foto: Rok Mihevc)
Mag. Branko Cestnik in dr. Gabriel Kavčič | (foto: Rok Mihevc)

Cenzura »Božje roke in nebes« Mateja Mohoriča tudi kot greh zoper našo inteligenco

Spoznanje več | 28.07.2023, 10:03 Rok Mihevc

Da cenzura ostaja problem tudi danes, smo lahko občutili pred dobrim tednom dni. Spomnimo, kako je po etapni zmagi kolesar Matej Mohorič na dirki po Franciji, za TV Slovenija omenjal Božjo roko in nebesa, vse to pa so nekateri novinarji kar izpustili, oz. prevedli v »uspelo mi je«. Kaj o tem porečeta duhovnika dr. Gabriel Kavčič in mag. Branko Cestnik?

Štirje grehi

P. Branko Cestnik je v oddaji "Spoznanje več, predsodek manj", dejal, da gre za tipični primer ateistične cenzure. »Čisto jasno je, da je imel militantni ateist roko nad tekstom in je versko vsebino iz citata vrgel ven. To je greh zoper Mohoriča in greh zoper nas, bralce, ki hočemo slišati, kaj je on rekel in gre seveda tudi za greh zoper vero.«

Pri tem je zanimivo to, da je lahko vsak slišal to izjavo, to pa so potem za tiskane medije in spletne strani popravili. »To pa je četrti greh. Greh zoper inteligenco, ker mislijo, da jih ne bomo skužili.«

Greh zoper inteligenco, ker mislijo, da jih ne bomo skužili.

Neprofesionalno in zaskrbljujoče

Tudi dr. Gabriel Kavčič v komentarju za Domovino razmišlja, da ima vsak človek pravico, da svojo vero kaže tudi na zunaj. Pri tem spomni, da smo se Slovenci skozi pretekla desetletja naučili svojo vero držati »na povodcu«, pripeto doma.

»Revolucionarna misel je metastazirala in njen zasevek je najprej napadel vero in vernike. Zato je Bog moral zapustiti javno sfero. Kar je najbolj žalostno, je to, da smo leta 2023, tri desetletja po spremembi sistema, še vedno na istem.«

Meni, da je zadeva toliko bolj zaskrbljujoča, ker smo v procesu sprememb vodenja in dela na javni Radioteleviziji, pri čemer se zbuja občutek, da se stvari neverjetno hitro premikajo nazaj v jugoslovanske tirnice. Skrbi ga tudi za novinarje, saj po nekaj meseca dela z njimi tudi sam vidi, da so novinarji neredko slabo plačani uslužbenci, ki morajo delati po nareku urednika, kakor marsikateri drug delavec.

Gre za sistemski poskus počiščenja vsega verskega iz medijskega prostora in to je najbolj očitno prav v športu, saj se drugje javne izraze vere sreča manj pogosto. 

»Kakorkoli že, metanje omembe Boga iz konteksta neke osrednje izjave, in to celo naknadno, je z novinarske strani neprofesionalno in zaskrbljujoče. Gre za sistemski poskus počiščenja vsega verskega iz medijskega prostora in to je najbolj očitno prav v športu, saj se drugje javne izraze vere sreča manj pogosto. To pomeni, da s(m)o tudi mlajše generacije, ki nismo bile povržene indoktrinaciji prejšnjega sistema, prevzele nezdrav način selekcioniranja javnega življenja, in to celo za ceno neprofesionalnosti in nestrokovnosti svojega dela.«

Spoznanje več
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.