Slovenska pustna dediščina in kako naredijo kurenta
Oddaje | 21.02.2023, 07:21 Vesna Sever Borovnik
Adela Pukl je magistrica etnologije in kulturne antropologije, muzejska svetovalka v Kustodiatu za duhovno kulturo. V Slovenskem etnografskem muzeju, ki letos obeležuje 100-letnico svojega obstoja, je zaposlena od leta 2008.
Na začetku jo je bila groza, zdaj je velika navdušenka nad pustnim časom
Muzeologija, duhovna kultura in nesnovna kulturna dediščina so področja njenega delovanja. Raziskuje pustne maske in pustovanja, glasbila, vraževerje, slovenske blagovne znamke in nesnovno kulturno dediščino. Mag. Adela Pukl, strokovnjakinja za pustne maske in pustovanja, je bila gostja pustno obarvane oddaje o ljudski glasbi. »Ko sem začela delati v muzeju, sem se veselila zbirke glasbil, groza pa me je bila zbirka pustnih mask in terena. Zdaj pa moram priznati, da sem velik navdušenec, vsako leto komaj čakam, da se začne pustni čas.«
Izdelovalca korantij iz Spuhlje
Pred mikrofon sem povabila še Marka Mlinariča, člana Etnološkega društva Markovci ter Marka in Primoža Klinca, izdelovalca korantij iz Spuhlje.
V oddaji pa so peli, igrali, pripovedovali:
- godec Franc Škofljanc z Viher na Krškem polju
- Ančka Lazar, pd. Vintarejva iz Zagorice
- skupina pevcev iz Zagorice
- Ana in Romana Črnko z Gradišča na Kozjaku
- vile iz Markovcev
- skupina Kurja koža
- skupina Volk Folk iz Ilirske Bistrice
In še povabilo na razstavo »Vrbišće šjme« v Slovenski etnografski muzej, ki bo na ogled do 19. marca 2023 (avtorja razstava mag. Adela Pukl in Miha Špiček).