Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Predsednik Nove Slovenije Matej Tonin (foto: Daniel Novakovič / STA)
Predsednik Nove Slovenije Matej Tonin | (foto: Daniel Novakovič / STA)

Se Tonin in Janša pogovarjata na štiri oči ali samo prek družbenih omrežij?

Politika | 02.02.2023, 08:35 Marta Jerebič

Nova Slovenija je in ostaja v opoziciji. »Moram reči, da me je v zadnjem obdobju precej motilo to, da se je ves čas na nek način namigovalo, da je Nova Slovenija nek rezervni koalicijski partner, ki bo zdaj zdaj vstopil v to vladno koalicijo. Ampak temu seveda ni tako,« je v oddaji Pogovor o … dejal predsednik NSi Matej Tonin.

Sodelovanje v opoziciji

Želja Nove Slovenije je, da bi desna sredina v Sloveniji znova zmagovala. »Če pogledate vso slovensko zgodovino od neodvisnosti naprej so desnosredinske vlade spravljale skupaj, medtem ko so levosredinske vlade uničevale tisto, za kar smo se dolga desetletja trudili ali za kar smo v nekem mandatu trdo garali. Prepričan sem, da so desnosredinske vlade tiste, ki Slovenijo najbolj razvijajo. Vsem nam, tako zaposlenim kot upokojencem, se je življenje pod desnosredinskimi vladami izboljševalo. Tako je bilo tudi v zadnji vladi in to je ključni razlog, zakaj si mi zelo želimo, da bi Slovenija imela desnosredinske vlade. Se mi pa zdi logično in na mestu, da se po letu 2022, ko je bilo supervolilno leto, vprašamo, kaj je šlo narobe, da je kljub temu, da je imela naša vlada izjemne rezultate, izgubila volitve. Marsikdo bo rekel, češ takšni so mediji, takšna je klima v državi. Vse to je res, ampak tega se ne da spremeniti čez noč ... zato je treba najprej pomesti pred svojim lastnim pragom.«

Če pogledate vso slovensko zgodovino od neodvisnosti naprej so desnosredinske vlade spravljale skupaj, medtem ko so levosredinske vlade uničevale tisto, za kar smo se dolga desetletja trudili ali za kar smo v nekem mandatu trdo garali.

Ni zamera, je politična odločitev

Tonin je povedal, da jih ne zanima, kakšnega predsednika bodo imele druge stranke in koliko časa. »Je pa stvar Nove Slovenije, da se odloča o tem, koga bo podprla za predsednika vlade in koga ne. In v primeru Janeza Janše smo se odločili, na podlagi vseh preteklih izkušenj, da je prišel čas, da rečemo dovolj je!«

Pravi, da nima nič osebnega proti Janši, ne gre za nobeno zamero, ampak za čisto politično odločitev. »Prepričan sem, da imamo tako v Novi Sloveniji kot tudi v SDS primerne posameznike, ki bi lahko to vlogo opravljali zelo uspešno in dobro. Mi smo kot Nova Slovenija samo povedali, koga ne bomo več podprli za predsednika vlade, smo pa seveda zainteresirani za sodelovanje s SDS.«

Mag. Matej Tonin
Mag. Matej Tonin © Rok Mihevc

»Očitno sem se zmotil - karte so se delile na novo«

A to se je zapletlo pri razdelitvi vodilnih funkcij, ki pripadajo opoziciji. V NSi so upali, da bodo po dveh letih trdega dela, ki so ga preživeli skupaj v vladi, s SDS vzpostavili nek pošten partnerski odnos, kjer ne bo nihče ponižan ali podrejen, ampak bodo s skupnimi močmi delali za neko stvar. »Očitno sem se zmotil. Ko smo prišli v opozicijo, je bilo pozabljeno vse, kar smo naredili v vladi ... karte so se na novo delile.« S strani SDS je prišla zahteva, da bi glede na velikost poslanskih skupin vse vodstvene funkcije, ki pripadajo opoziciji, dobila SDS. »Jaz sem se temu uprl, ker se mi je zdelo to na nek način za Novo Slovenijo ponižanje,« je dejal Tonin.

Po poslovniku opoziciji pripada funkcija enega podpredsednika državnega zbora, ki jo zasede največja poslanska skupini, torej SDS. Potem sta tu še Komisija za nadzor obveščevalnih služb in Komisija za nadzor javnih financ. »Meni se je zdelo pravično razmerje dve proti ena, kar pomeni, da bi dve mesti dobila SDS, eno pa Nova Slovenija, tako kot je bilo tudi že v primeru Šarčeve vlade. Sam sem vodil Komisijo za nadzor obveščevalnih služb, SDS pa je imela preostali dve funkciji. Meni se je zdelo takšno razmerje pravično.«

Reševanje spora

Spor v zvezi z razdelitvijo vodilnih funkcij ne koristi ne Novi Sloveniji ne SDS, koristi pa vladni koaliciji, zato je Tonin, kot pravi, z nekaterimi predlogi poskušal priti nasproti SDS.

»S predsednikom SDS sva se o teh stvareh tudi že pogovarjala. Moj predlog je bil zelo enostaven. Iz te zgodbe moramo vsi priti kot zmagovalci, tukaj ne more biti poražencev. Tukaj ne more biti nekdo ponižan, ampak moramo najti neko srednjo pot, ki bo zadovoljila vse in moj osnovni predlog je bil - poskusimo Komisija za nadzor javnih financ popolniti tudi s poslanci SDS, začnimo delati skupaj in če se bo potem izkazalo, da Jernej Vrtovec (predsednik Komisije za nadzor javnih financ) ne opravlja svojega dela dovolj dobro, potem smo se pripravljeni pogovarjati o morebitnih menjavah. Dokler pa ne preizkusimo in ne vidimo, ali te stvari dejansko funkcionirajo, se mi pa zdi, da gre za navadno izsiljevanje ali pa tudi na nek način postavljanje pred zid, češ vzemi ali pusti. In to ni nikoli dobro. Sem pa prepričan, da bomo lahko v prihodnosti ta problem tudi razrešili,« je dejal Tonin.

Da ne bi nastal napačen vtis, da je pa zdaj tukaj nek hud spor ali pa neka huda razdelitev - stvari v parlamentu funkcionirajo relativno normalno.

Na vprašanje, ali sta se s predsednikom SDS Janezom Janšo srečala na štiri oči, da bi rešila spor, Tonin odgovarja: »Sva. Da ne bi nastal napačen vtis, da je pa zdaj tukaj nek hud spor ali pa neka huda razdelitev - stvari v parlamentu funkcionirajo relativno normalno, se pravi, ko gre za neke stvari, kjer je pomembno, da opozicija sodeluje, tudi sodelujemo, si medsebojno pomagamo in se podpiramo.«

V ODDAJI ŠE O:

interpelaciji proti kulturni ministrici (16.05),
zdravstveni reformi (21.33), plačni reformi (30.52),
reformi socialnih transferjev (40.16),
izginulem tovornjaku mask v času njegovega ministrovanja (46.31),
obrambi (49.19),
zunanji politiki (53.15).

Politika, Pogovor o
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...