Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Blessing Offor (foto: FB Blessing Offor)
Blessing Offor | (foto: FB Blessing Offor)

Slep nigerijski pevec tudi s pesmimi o hvaležnosti svojemu »plemenu«

Ritem srca | 21.01.2023, 10:02 Andrej Jerman Rok Mihevc

Ritem srca smo posvetili nigerijsko-ameriškemu kantavtorju Bleesingu Offorju, ki je pred dnevi izdal svoj dolgo pričakovani prvi studijski album z naslovom My Tribe – Moje pleme.

Prinaša raznolik nabor pesmi, v katerih se odseva izredno bogata življenjska pot tega nigerijskega ustvarjalca. Želel je posneti album, ki bi bil iskren izraz tega, kar čuti in tega, kar je. Je tako nekakšna glasbena zgodba njegovega življenja, v kateri pomembno mesto nameni svojim koreninam. Ta pesem govori o zvoku dežja, ki ga vedno znova ponese v otroške dni, čas veselja, čas prešernosti, ki ga spremlja in je zanj kot pred okus nebes.

Blessing Offor je svoja rosna otroška leta preživel v rodni Nigeriji. Kot 6-letni fantič je zbolel za glavkomom, rakom vidnega živca in starša sta ga, z željo po najboljših možnih pogojih za zdravljenje, poslala k stricu v ZDA. Offor je kljub vrhunski zdravniški pomoči do 10. leta povsem oslepel, kar pa ga ni oviralo pri razvijanju glasbenih veščin. Danes je cenjen izvajalec in avtor, k prepoznavnosti pa mu je pomagalo tudi nedavno sodelovanje s Chrisom Tomlinom.

In simbolično tako naslovna pesem iz albuma naslavlja vse, domače v Nigeriji in vse ljudi, ki jih z avtorjem povezuje kakšna druga izkušnja ... mogoče tudi ljubezen do glasbe, ki slavi Gospoda.

My Tribe je naslovna pesem, v kateri Blessing izraža pripadnosti in hvaležnost svojemu plemenu, svoji družini. Čeprav sam izhaja iz plemena igbo, pa je izraz pleme v današnjem času razumljen kot pripadnost neki skupini ljudi, s katerimi nas veže pogled na svet in način življenja. In simbolično tako naslovna pesem iz albuma naslavlja vse, domače v Nigeriji in vse ljudi, ki jih z avtorjem povezuje kakšna druga izkušnja ... mogoče tudi ljubezen do glasbe, ki slavi Gospoda.

Eden od motivov, h katerimi se Blessing kot pisec vrača, je zavedanje, da je uspeh pogojen s potom, bolečino tudi grenkobo. Da kdor je nekaj izgubil, tisto, kar mu je ostalo, ceni bolj ... In da je najbolj pomembna življenjska drža, vztrajanje. In pa Upanje.

V pesmi Bright Days poje o spremembi, ki prihaja. O upanju, ki živi, o svetlejših dneh, ki prihajajo .. čeprav se mogoče danes zdi, da temu ni tako.

In čeprav Blessing ne piše slavljenske ali molitvene glasbe, skozi njegove pesmi sije vera. Vera v dobro in vera v Upanje z veliko začetnico.

Ritem srca
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...