Petra StoparPetra Stopar
Anka Savelli Gaser (foto: Facebook Pristava)
Anka Savelli Gaser | (foto: Facebook Pristava)

Po 70 letih življenja v Argentini se je vrnila v rodno Slovenijo.

Naš gost | 16.01.2023, 07:53 Maja Morela

V tokratni oddaji Naš gost smo se pogovarjali s Slovenko Anko Savelli Gaser, ki se je rodila v Ljubljani, a je skoraj 70 let živela glavnem mestu Argentine v Buénos Airesu, do nedavnega, ko se je odločila priti živet nazaj v rodno Slovenijo.

"Dve leti sem jokala za drsanjem, prijatelji in življenjem, ki sem ga poznala"

Prisluhnili smo njeni življenjski zgodbi, ki jo zaznamuje veliko glasbe, veliko petja domoljubnih pesmi in tudi križev pot, predvsem pa dobra volja, ki jo je bodrila in jo še bodri pri soočanju z življenjskimi preizkušnjami. In prva velika preizkušnja za njeno družino je prišla kmalu po vojni, ko je najprej oče moral pobegniti pred takratno oblastjo, čez nekaj let pa se mu je čez lužo pridružila še ostala družina. Kot je povedala, ni bilo lahko. »Dve leti sem jokala za drsanjem, za prijatelji in življenjem, ki sem ga poznala. Tolažilo me je le to, da je bila naša družina v Argentini ponovno skupaj.«

Dve leti sem jokala za drsanjem, za prijatelji in življenjem, ki sem ga poznala. Tolažilo me je le to, da je bila naša družina v Argentini ponovno skupaj.

Podobna čustva kot pred 70 leti

Po skoraj 70 letih življenja v Buénos Airesu zdaj doživlja podobno. Čeprav je bila želja po vrnitvi v domovino velika, pogreša življenje, ki ga je poznala, ki si ga je ustvarila. Pogreša ostalo družino in prijatelje.

Anka Savelli Gaser (levo)
Anka Savelli Gaser (levo) © osebni arhiv

Navdihovala z glasbeno ustvarjalnostjo mlade potomce Slovencev

V glavnem mestu Argentine je Anka Savelli Gaser več kot 60 let z besedno in glasbeno ustvarjalnostjo navdihovala mlade potomce Slovencev v Buenos Airesu. Vodila je pevski zbor Gallus in na orglah spremljala še mnoge druge. »Ljudje se čudijo, kako si lahko zapomnim toliko pesmi in not, ki smo jih peli in igrali. Na vprašanje, kako si lahko vse to zapomnim, vedno odgovorim, da je to dar od Boga. Kar gre pripisati meni, je le to, da igranju in spremljanju zborov na orglah nikoli nisem rekla ne.«

Anka Savelli Gaser za orglami
Anka Savelli Gaser za orglami © Facebook Pristava

Ženske jokale že na letalu, možje poljubili slovensko zemljo

Leta 1991 je zbor Gallus gostoval v Sloveniji. Takrat je šlo več kot samo za nastope, saj so nekateri rojaki prvič po odhodu v tujino spret prišli v domovino. »Ženske smo jokale že na letalu in si govorile: »Poglej, tam je Slovenija!« poznam pa tudi nekaj mož, ki so po prihodu pokleknili in poljubili slovensko zemljo.«

Anka Savelli Gaser
Anka Savelli Gaser (levo) © Facebook Pristava

Naš gost
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.