Kako Slovenska vojska polni vrste rezervistov?
Slovenija | 30.01.2023, 08:14 Ana Dežman
Slovensko vojsko poleg poklicnih pripadnikov trenutno dopolnjuje 771 pripadnikov rezervne sestave, ki so z Ministrstvom za obrambo sklenili pogodbo o opravljanju prostovoljne vojaške službe. Pri zaposlovanju mladih iščejo nove pristope in želijo biti konkurenčni.
Nasproti mlademu
V Slovenski vojski se zavedajo, da so le eden od delodajalcev in se zato na različne načine trudijo, da pridejo čimbolj nasproti mlademu človeku, je povedala podpolkovnica Nina Raduha. »Delamo na konkurenčnosti, pripravljamo nekatere zakonske in organizacijske omejitve, kot je npr. zaposlitev po 45 letu, s spremembo zakona o obrambi dosegamo večjo socialno varnost, vojakom do starostne upokojitve, iščemo nove pristope k zaposlovanju mladih, da bomo hitrejši, prijaznejši in bolj individualni.«
Plemenito poslanstvo
In še: »Tem trendom sledimo preko programov usposabljanja, ki ga delamo zelo atraktivnega, dinamičnega in ne nazadnje koristnega za posameznikovo življenje in njegovo psihofizično pripravljenost kot je tudi sam poklic Slovenske vojske, ki ima poleg tega še plemenito poslanstvo, torej, da smo v službi domovine.«
16% žensk
V Slovenski vojski je zaposleno približno 16 % žensk, kar je v primerjavi z drugimi vojskami nekoliko višji odstotek. Sistem karierne poti ob zaposlitvi v Slovenski vojski zagotavlja potrebno izobraževanje, usposabljanje in pridobivanje vojaško-strokovnega znanja za napredovanje. Slovenska vojska sodeluje v mirovnih operacijah in na misijah pod okriljem Organizacije združenih narodov, Evropske unije in Nata. Doslej pa je na misijah sodeloval že vsak tretji pripadnik Slovenske vojske.